Laserowa korekta wzroku. "Szansa na poprawę komfortu życia"

- Laserowe usuwanie wad wzroku daje zupełnie nowe, życiowe perspektywy. Ci, którzy to zrobili, nigdy tego nie żałują -  powiedziała dr Klaudia Półtorak, specjalistka chorób oczu, w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24.

2024-09-02, 20:00

Laserowa korekta wzroku. "Szansa na poprawę komfortu życia"
Laserowa korekta krótkowzroczności. Czasami jest niezbędna, ale nie zawsze można ją wykonać z uwagi na zdrowotne zalecenia.Foto: shutterstock / Terelyuk

- Okulary chyba powoli mają szansę stać się przeżytkiem, bo do operacyjnej korekty wady wzroku można skierować  coraz więcej pacjentów, ale muszą być pełnoletni, do 60. roku życia i muszą być zdrowi - wyjaśniła dr Klaudia Półtorak.

Posłuchaj

dr Klaudia Półtorak, specjalistka chorób oczu gościem Polskiego Radia 24 ( audycja "Samo zdrowie") 26:02
+
Dodaj do playlisty

Korygowanie wady wzroku jest możliwe dopiero po 18. roku życia, ponieważ u dzieci wada wzroku nie jest stabilna i ulega zmianie i taka laserowa operacja nie miała by sensu. A co do samej operacji, to wiele zależy jaką mamy wadę wzroku. Wielu pacjentów chce takiego laserowego zabiegu dlatego, że okulary im  przeszkadzają przy wielu czynnościach. Ale są osoby, które mają astygmatyzm i nie są w stanie funkcjonować bez nich na stałe.

- Dla osób z astygmatyzmem, komfort życia po takiej operacji jest najbardziej odczuwalny. Niektórzy mówią, że zyskali nowe życie i dotyczy to pacjentów, którzy mieli wadę na poziomie minus 8-10, którzy ledwo widzieli ruch własnej ręki. To daje im dużą swobodę życia, możliwość uprawiania różnych sportów - tłumaczyła Klaudia Półtorak.

Korekta dla wykonywania określonych zawodów

Czasami lekarze operują pacjentów, którzy godzą się z tym, że mają niestabilną wadę wzroku. Często to dotyczy tych którzy chcą pracować w służbach mundurowych. 

REKLAMA

Czytaj także:

- Podczas jednej wizyty u lekarza okulisty, pacjent jest w stanie przejść wszystkie badania, aby być zakwalifikowanym do operacji korekty wzroku. To jest ponad 20 badań, co zajmuje nawet do 3 godzin. Robiona jest biochemia rogówki, badanie dotyczy także dna oka. Wiele zależy od rozmowy z pacjentem, ale czasami jest on wysyłany na dodatkowe badania - mówiła Klaudia Półtorak.

Co z pacjentami w średnim wieku?

Osoby po 40. roku życia także mają możliwość skorygowania wady widzenia (do dali i bliskiego widzenia) i po zabiegu nie używają okularów. Ale ta wada jest bardziej skomplikowana, choć po dwóch dniach pacjenci wracają do swoich normalnych obowiązków. Po zabiegu trzeba uważać na zadymione i zakurzone pomieszczenia, zaraz po operacji aby nie było niepotrzebnych komplikacji. Warto wtedy skorzystać ze zwolnienia L 4. Trzeba aplikować krople nawilżające do oczu i przez miesiąc trochę inaczej widzi się jasne światło rano i wieczorem, ale to potem mija. 

Na czym polega sama operacja?

Laser zmienia kształt rogówki, w taki sposób, że po zabiegu oko pacjenta staje "normowzroczne". Choć nie zawsze udaje się to dokonać za pierwszym razem. Ale to są bardzo rzadkie przypadki. Po udanej operacji pacjent widzi tak jakby cały życie nie używał okularów. Operacja odbywa się bez usypiania pacjenta, przez około 5 sekund laser operuje, a cały zabieg trwa około 10 minut. Pacjenci są pod wpływem lekkich środków uspokajających, cały czas lekarz z nim rozmawia, aby zmniejszyć stres. Przygotowanie pacjenta i sam zabieg trwa około trzech godzin, choć sama operacja trwa kilkanaście minut.

REKLAMA

Czytaj także:

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Klaudia Półtorak, specjalistka chorób oczu
Data emisji: 02.09.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24/SW 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej