Ogród Muzeum Historii Polski. "Cytadela wróciła do mieszkańców"

- Na warszawskiej Cytadeli jesteśmy już prawie od roku i coraz lepiej oswajamy tę przestrzeń. Jednym z naszych atutów jest park edukacyjny. Cytadela wróciła do mieszkańców - mówiła w Polskim Radiu 24 kierownik Działu Edukacji Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec.

2024-09-08, 09:41

Ogród Muzeum Historii Polski. "Cytadela wróciła do mieszkańców"
Budynek Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Foto: Andrzej Lange/PAP

Prace nad projektowaniem i wykonaniem zielonej przestrzeni otaczającej Muzeum Historii Polski w Warszawie trwały sześć lat. Podkreśla ona architekturę budynku, ale daje też nowe możliwości. Stworzono m.in. miejsce do wypoczynku dla gości odwiedzających muzeum.

Teren został podzielony na dwie części, które ze sobą współgrają. Pierwsza określana jest mianem edukacyjnej, została zaprojektowana w taki sposób, aby poszerzyć zakres działań samego muzeum, umożliwiając organizację prelekcji, warsztatów, wykładów i plenerowych wystaw. W drugiej części, zaprojektowanej jako park, zaaranżowane zostały ścieżki, przy których postawiono ławki. Umiejscowiony w cieniu drzew plac zabaw zachęca do odwiedzin najmłodszych gości muzeum. Jest to kameralna strefa służąca wypoczynkowi wśród zieleni i natury.


Posłuchaj

Gabriela Sierocińska-Dec o Muzeum Historii Polski (Ogrody sztuki) 23:35
+
Dodaj do playlisty

 

Biblioteka z widokiem 

Na miejscu znajduje się też dwupoziomowa biblioteka. - W sali z widokiem na zieleń, historyczny mur Cytadeli i Bramę Straceń można wypożyczyć książkę i spędzić z nią czas. Miejsce skłania do odpoczynku i kontemplacji. Coraz więcej osób docenia spokój tego miejsca. Księgozbiór obejmuje historię Polski, jest duży zbiór literatury związanej z Warszawą i wiele biografii. Na stronie Muzeum Historii Polski znajduje się katalog on-line. Na miejscu można też wypożyczyć gry planszowe - tłumaczyła Gabriela Sierocińska-Dec.      

REKLAMA

Jednym z najbardziej zasługujących na uwagę elementów projektu jest jeden z największych w Warszawie zielonych murów, znajdujący się wewnątrz muzeum, oraz dach pokryty zielenią, z którego rozpościera się widok na panoramę Warszawy. Razem stanowią one kompozycję składającą się z około 130 drzew, ponad 30 tys. krzewów i kilku tysięcy bylin. Łącznie zielony dach zajmuje około 6500 m kw. powierzchni, a parkowe murawy 1,5 ha.

***

Audycja: Ogrody sztuki 
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 8.09.2024
Godzina emisji: 8.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej