Mobbing w polskich firmach. Nękani pracownicy, raport ujawnił mroczne oblicze
Co trzeci pracownik spotkał się z przemocą psychiczną - takie wnioski płyną z lektury raportu "Mobbing w środowisku pracy" przygotowanego przez Antal i Dobrą Fundację, pod patronatem Pracodawców RP. Co więcej, niemal połowa badanych wskazała, że doświadczenie mobbingu zmusiło ich do zmiany pracy. Tyle samo osób nie zgłosiło tego problemu swojemu pracodawcy.
2024-09-11, 06:55
Mobbing to forma systematycznej przemocy psychicznej stosowana wobec ofiary przez osoby współpracujące z nią - jej kolegów, przełożonych lub podwładnych, polegająca na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu.
Skutki mobbingu poważne nie tylko dla pracownika
Najczęstszym skutkiem mobbingu w pracy jest pogorszenie stanu psychicznego i takie objawy jak lęk, zniechęcenie i obniżenie samooceny. Takie reakcje odczuło 90 proc. badanych. Mobbing wiąże się też z pogorszeniem zdrowia fizycznego: bólami głowy i bezsennością. Takich objawów doświadczyło 75 proc. uczestników badania. W dalszej kolejności można zaobserwować pogorszenie jakości wykonywanej pracy - 69 proc., gorsze relacje w pracy - 54 proc. 43 proc. respondentów zdecydowało się na zwolnienie lekarskie.
Sprawcami najczęściej przełożeni
Osobami, które stosują mobbing, są najczęściej przełożeni. Polega on głównie na przerywaniu wypowiedzi - mówiło o tym 56 proc. badanych. Kolejnym sposobem jest przemoc słowna, w tym ośmieszanie przed współpracownikami - wskazało ją 55 proc. osób. Z kolei 52 proc. respondentów wymieniło przydzielanie zadań poniżej kompetencji. Z raportu wynika też, że 56 procent spotkało się z mobbingiem częściej niż raz w tygodniu.
Pokrzywdzeni boją się reagować
Warto dodać, że niemal połowa osób doświadczających mobbingu nie zdecydowała się na podzielenie się informacją o swojej sytuacji. Najczęstszym powodem, dla którego badani tego nie zgłaszają, jest brak zaufania do tego, że zostaną podjęte konkretne działania - 57 proc., oraz obawa przed odwetem ze strony osoby dokonującej mobbingu - 54 proc. Ponadto 38 proc. badanych obawia się, że ich zgłoszenie nie zostanie potraktowane należycie, niemal jedna trzecia badanych martwi się utratą anonimowości.
REKLAMA
Jak pokazuje praktyka, udowodnienie mobbingu nie jest proste - rocznie do polskich sądów trafia średnio 500 spraw o mobbing. Przegrywają je niemal wszyscy pracownicy - pisze "Gazeta Wyborcza".
IAR/Gazeta Wyborcza/Dobra Fundacja
REKLAMA