Pomoc rolnikom poszkodowanym w czasie powodzi. "Wiele osób będzie musiało zaczynać od zera"

2024-09-17, 09:13

- Będziemy starali się sięgać po fundusze unijne, będziemy występować do Komisji Europejskiej, tak jak udało się pozyskać pieniądze w przypadku wiosennych przymrozków. To sytuacja bardzo trudna, nieprzewidywalna, zwłaszcza że dotyka nie tylko Polski, ale i innych krajów - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Państwa członkowskie poszkodowane przez powódź, w tym Polska, będą mogły liczyć na pomoc finansową z Funduszu Solidarności. Jak poinformowała Komisja Europejska, żaden z krajów UE, które w ostatnich dniach zostały dotknięte katastrofą, nie wystąpił jak dotąd o takie środki.

Stefan Krajewski mówił o konieczności szacowania strat, jakie rolnicy ponieśli na skutek powodzi. - Mamy taki moment, że z jednej strony rolnicy częściowo zebrali swoje plony. Jednocześnie zboże w magazynach i silosach uległo zniszczeniu - jak i środki do produkcji rolnej. Wiele osób będzie musiało zaczynać od zera - stwierdził.

- Od początku roku przekazaliśmy na pomoc rolnikom 7 mld złotych, przekazujemy je także teraz, w związku ze stratami poczynionymi przez suszę (…). Musimy szukać dodatkowych pieniędzy. Będziemy uruchamiać wszystkie możliwe rezerwy, pochylać się nad tym. Każdy resort przyjrzy się wydatkom, które można przesunąć czy zmienić. Dzieje się tragedia, trzeba szybko reagować - podkreślał.

Posłuchaj

Stefan Krajewski o pomocy dla rolników dotkniętych powodzią (24 Pytania - rozmowa poranka) 16:29
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji wyjaśniał, że resort rolnictwa analizuje, w jakiej formie ma być przekazana pomoc. - To pieniądze, które trafią bezpośrednio do rolników, ale i możliwość nisko oprocentowanych kredytów z odroczonym terminem spłaty. To wszystko ma odtworzyć potencjał, przywrócić to, co do tej pory rolnicy mieli. Musimy to dobrze oszacować i znaleźć najlepsze rozwiązanie - mówił Krajewski.

REKLAMA

Zobacz także:

Fundusz Solidarności został utworzony w 2002 r. w reakcji na katastrofalne powodzie, które nawiedziły Europę Środkową latem tamtego roku. Od tego czasu udzielono z niego wsparcia w ponad 130 przypadkach. Dotychczas wsparcie z Funduszu Solidarności otrzymały 24 państwa członkowskie (w tym Wielka Brytania przed brexitem) oraz trzy kraje kandydujące (Albania, Czarnogóra i Serbia), a łącznie wypłacono ponad 8 mld euro.

Od 2021 r. Fundusz Solidarności i rezerwa na pomoc nadzwyczajną są finansowane jako jeden instrument, zwany rezerwą na rzecz solidarności i pomocy nadzwyczajnej (SEAR). Maksymalny roczny budżet SEAR wynosi 1,2 mld euro.

***

REKLAMA

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi
Data emisji: 17.09.2024
Godzina: 7.33

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej