Fala kulminacyjna nadciąga do Oławy. Mieszkańcy walczą o miasto. To będą kluczowe godziny

Powodziowa fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez województwo dolnośląskie. Do odparcia żywiołu przygotowują się mieszkańcy Oławy. Przed godziną 21 wodowskazy pokazywały tam 729 centymetrów, niewykluczone jednak, że w szczytowym momencie przekroczone zostanie 7,5 metra.

2024-09-17, 21:30

Fala kulminacyjna nadciąga do Oławy. Mieszkańcy walczą o miasto. To będą kluczowe godziny
Mieszkańcy Oławy przygotowują się na nadejście kulminacyjnej fali na Odrze. Foto: PAP/Grzegorz Hawałej

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskieradio24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

Sytuacja hydrologiczna na południowym zachodzie Polski wciąż jest trudna. Trzeci - najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego dotyczy częściowo górnej i środkowej Odry, a także niektórych rzek w jej dorzeczu. Mowa o dolnej Nysie Kłodzkiej, Oławie, Bystrzycy, Kaczawie, Baryczy, Nysie Łużyckiej i rzece Bóbr. Tam stany wody cały czas wzrastają.


Gorączkowe prace przy zabezpieczeniu wałów przeciwpowodziowych trwają w Brzegu. W znoszenie worków z piaskiem zaangażowanych jest wielu mieszkańców miasta, którzy bronią swojego dobytku przed żywiołem. 

Gorączkowe prace trwają także w położonej nieco w dole rzeki Oławie. Przed 21 Odra miała tam 729 centymetrów głębokości. Fala kulminacyjna spodziewana jest w mieście około 5 rano. Może mieć nawet 7,5 metra. Służby szacują, że fala o takiej wysokości nie powinna przelać się przez wały.

REKLAMA

Dotychczasowy rekord wysokości Odry padł podczas "powodzi tysiąclecia" w 1997 roku. Fala kulminacyjna miała wtedy wysokość 766 cm.

Kluczowa stabilność wałów

W mieście trwa sprawdzanie wałów powodziowych. Największym zagrożeniem dla miasta jest ich stabilność - mówi Polskiemu Radiu rzecznik oławskiej PSP kpt. Michał Wójtowicz. - Cały czas musimy sprawdzać stan techniczny - podkreśla mundurowy. 

We wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych pomagają mieszkańcy Oławy. Starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni, przerzucają worki z piaskiem, starając się jak najlepiej zabezpieczyć miasto przed nadchodzącym kataklizmem - relacjonuje specjalny wysłannik Polskiego Radia do Oławy Patryk Kuniszewicz

Posłuchaj

Na miejscu prac przy umacnianiu walów w Oławie jest specjalny reporter Polskiego Radia Patryk Kuniszewicz (IAR) 1:38
+
Dodaj do playlisty

Pomoc wojska w walce z żywiołem

- Wały przeciwpowodziowe powinny wytrzymać napór wody - powiedział Radiu Wrocław zastępca burmistrza Oławy Andrzej Mikoda. - Ta woda przybiera w szybkim tempie. Widzimy, jak się podnosi, prowadzimy wszystkie działania, jakie są możliwe na ten moment. Gromadzimy piach, jest poruszenie wśród mieszkańców, którzy bardzo aktywnie od wczoraj uczestniczą (w akcji - red.), napełniają worki, układają je i wzmacniają wały - relacjonował. - Dostaliśmy także pomoc od wojska - dodał.

REKLAMA

Wrocław gotuje się na powódź

Na wielką wodę gotuje się teraz stolica województwa - Wrocław. Według prognoz fala powodziowa na Odrze zacznie przechodzić przez miasto w środę około godz. 18.00 - poinformował w poniedziałek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.  


(PAP) (PAP)

W niedzielę przed północą prezydent Wrocławia Jacek Stryk ogłosił w stolicy Dolnego Śląska alarm przeciwpowodziowy.

Rozpoczęto umacnianie wałów w różnych częściach miasta. W związku z tym wydano zakaz wchodzenia na te konstrukcje ziemne. Dotyczy on wszystkich mieszkańców miasta. 

Czytaj także: 

IAR, Onet.pl, PAP/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej