Ruszyły zbiórki dla powodzian. Sprawdź, co jest potrzebne [LISTA]

Powodzie wciąż przetaczają się przez południowo-zachodnią Polskę. Rozmiar szkód już teraz jest ogromny. Tylko w Kłodzku po przejściu fali zdewastowanych jest kilkaset mieszkań. Często po przejściu powodzi brakuje żywności, wody. Organizowane są liczne zbiórki dla powodzian.

2024-09-18, 11:15

Ruszyły zbiórki dla powodzian. Sprawdź, co jest potrzebne [LISTA]
Sprzątanie po powodzi w miejscowości Lądek-Zdrój. Foto: PAP/Krzysztof Cesarz

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie internetowej polskieradio24.pl.

***

W całej Polsce organizowane są zbiórki na pomoc dla poszkodowanych po przejściu powodzi w południowo-zachodniej części kraju. Duże organizacje humanitarne gromadzą wpłaty, by mieć środki na przygotowanie zorganizowanych operacji pomocowych. W różnych miejscach Polski ogłaszane są mniejsze zbiórki dla poszkodowanych, gromadzące zaróno pieniądze, jak i najpotrzebniejsze artykuły.

Zbiórki prowadzi obecnie wiele instytucji i urzędów. To m.in. Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Siepomaga, PAH czy urzędy miejskie, w tym stołeczny. Informacje można znaleźć na stronach internetowych tych organizacji. 

REKLAMA

Caritas

Caritas uruchomił zbiórkę finansową - więcej na ten temat na stronie caritas.pl. Jest też inna inicjatywa Caritasu: paczka dla powodzian, którą można przygotować własnoręcznie.

Dary rzeczowe Caritas zbiera przede wszystkim od firm: prosi o darowizny hurtowe. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, taczki, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności. Kontakt dla firm: powodz@caritas.org.pl.

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż gromadzi zarówno potrzebne artykuły, jak i środki finansowe. Więcej na stronie pck.pl.

REKLAMA

Polska Akcja Humanitarna

Sytuacja jest dynamiczna, a potrzeby mogą się zmieniać. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju wydarzeń - pisze Polska Akcja Humanitarna. Gromadzone są pieniądze. Informacje są na stronie internetowej pah.org.pl.

Zapoznajmy się z listą potrzeb organizatora zbiórki

Organizatorzy zbiórek, które organizowane są w różnych miejscach Polski, najczęściej wskazują, jakie konkretnie produkty są im potrzebne i jakie są w stanie dostarczyć powodzianom. Lista potrzeba bywa też zmienna - w zależności od tego, do kogo jest adresowana pomoc, jakie potrzeby zgłaszają poszkodowani, jakie są możliwości transportowe.

REKLAMA

Czytaj także:

Niektóre organizacje nie przyjmują darów rzeczowych od osób indywidualnych, ale tylko od firm.

Dlatego, zanim zdecydujemy się pomóc w taki sposób, warto zajrzeć na stronę internetową, media społecznościowe organizującego zbiórkę, gdzie najczęściej umieszczana jest lista potrzebnych artykułów.

Wśród najczęściej wymienianych w ostatnim czasie są:

REKLAMA

  • pakowana żywność,
  • butelkowana woda,
  • powerbanki,
  • środki czystości,
  • baterie.

Czego nie przynosimy? Jeśli jest lista, nie warto przynosić rzeczy spoza niej. Byłyby tylko obciążeniem - trzeba je gdzieś składować albo niestety utylizować. Warto posiłkować się tu zdrowym rozsądkiem. Wskazuje się często, że na zbiórkę przynosić nie można:

  • rzeczy uszkodzonych, starych lub nieprzydatnych, które tylko będą zajmowały miejsce, albo które trzeba będzie wyrzucić;
  • żywności przeterminowanej lub w uszkodzonych opakowaniach.

Szczegółowych informacji udzielają organizatorzy zbiórek.

Paczka dla powodzian

Inną formą pomocy jest "Paczka dla powodzian". Jak ją przygotować? O tym informuje Caritas Polska.

REKLAMA

Na liście zakupów do paczki znajdują się produkty, takie jak:

  • żywność i dania instant,
  • artykuły higieniczne,
  • świeczki, zapałki, baterie,
  • środki przeciwbólowe i inne niezbędne rzeczy.

agkm/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej