Walka z powodzią. IMGW wskazuje trzy najbardziej newralgiczne miejsca

Najbardziej niepokojąca sytuacja powodziowa jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim. Duże zagrożenie wciąż występuje także w Oławie i Brzegu. Najnowsze informacje przekazał dyrektor IMGW Robert Czerniawski.

2024-09-18, 21:16

Walka z powodzią. IMGW wskazuje trzy najbardziej newralgiczne miejsca
Najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzecz Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim. Foto: PAP / Lech Muszyński

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

***

Najwyższy poziom fali powodziowej obecnie IMGW odnotowało w Nowogrodzie Bobrzańskim. Spadek ma nastąpić w środę po godz. 21. Natomiast ostrzeżenia Instytut wydał również dla Kaczawy, Nysy Kłodzkiej, Widawy i Nysy Łużyckiej.

Posłuchaj

Dyrektor IMGW: największe zagrożenie w Oławie, Brzegu i Nowogrodzie Bobrzańskim (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

Robert Czerniawski przekazał, że poniżej zbiornika Racibórz w Odrze widać wyraźne spadki, co oznacza, że rozpoczął się wzrost poziomu wód w Odrze na stanowiskach, które są obserwowane.

REKLAMA

Niepokojąca sytuacja w Oławie i Brzegu 

Dyrektor IMGW poinformował, że największy niepokój budzi obecnie sytuacja w Oławie i Brzegu, gdzie w tej chwili jest najwyższy stan wody. - Jest on jednak dość stabilny i utrzyma się przez około dwie doby - powiedział szef IMGW.

Przekazał, że w przypadku Opola i Wrocławia "sytuacja wydaje się być mniej niepokojąca". Jak zaznaczył, "nie powinno tam dojść do wylania się wody ponad wały".

REKLAMA

Jego zdaniem w przypadku rzek dopływających do Wrocławia najwyższa woda powinna z nich ustąpić w ciągu 48 godzin.

Według Czerniawskiego, w najgorszej sytuacji jest "rzeka Bystrzyca, gdzie mamy do czynienia z regulowaniem wody w zbiorniku Mietków i nienaturalnym stanem wody w Bystrzycy". Szef IMGW zaznaczył jednocześnie, że zgodnie z modelami, które wykonano "nawet w sytuacji zetknięcia się wód w Bystrzycy z wodą Odry, sytuacja nie jest tragiczna".

Czytaj także:

PAP/IAR/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej