Pomagasz ofiarom powodzi? Od dzisiaj nie zapłacisz podatku VAT

Rząd wprowadził zerowy VAT na darowizny dla ofiar powodzi. Dotyczy on wszelkiego rodzaju towarów, takich jak żywność czy odzież. A także nieodpłatnych usług, m.in. zakwaterowania czy wynajmu agregatów prądotwórczych.

2024-09-18, 14:10

Pomagasz ofiarom powodzi? Od dzisiaj nie zapłacisz podatku VAT
Dary dla powodzian . Foto: JAKUB STEINBORN/Polska Press/East News

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

***

W środę weszło w życie rozporządzenie ministra finansów Andrzeja Domańskiego ws. stawek podatku od towarów i usług. Obowiązuje ono do końca roku.

"W związku powodzią, która spowodowała znaczące szkody materialne, pozbawiając wielu mieszkańców domów, wprowadzamy zerowy VAT dla darowizn towarów i usług, dotyczących pomocy dla poszkodowanych w tym kataklizmie" - wyjaśnił w komunikacie resort finansów.

Posłuchaj

Rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Relacja Sylwii Białek (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Dodano, że  "stawka 0 proc. VAT będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów, np. żywności, koców, śpiworów, ubrań". A także wobec: nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, które mogą się okazać niezbędne do złagodzenia skutków kataklizmu.

REKLAMA

Posłuchaj

Niemal milion złotych na ratowanie zwierząt z terenów powodzi zebrano na pomagam.pl. Komentarz prezes pomagam.pl Dobrosławy Gogłozy (IAR) (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Zbiórki na pomoc dla powodzian

Tymczasem w całej Polsce organizowane są zbiórki na pomoc dla osób z terenów dotkniętych przez powódź. Organizacje humanitarne gromadzą wpłaty, by mieć środki na przygotowanie zorganizowanych operacji pomocowych.

W różnych miejscach Polski organizowane są zbiórki dla poszkodowanych, gromadzące zarówno pieniądze, jak i najpotrzebniejsze artykuły.

Zbiórki prowadzi wiele instytucji i urzędów. Warto szukać informacji w tej sprawie na ich stronach internetowych. To m.in. Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Siepomaga, PAH czy samorządy.

Informacje można znaleźć na stronach internetowych tych podmiotów.

REKLAMA

Czytaj także:

łl/PAP, polskieradio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej