Kryminalna historia Watykanu. Marcin Wroński: Kościół też lubi czytać o sobie

- Kościół to też potężna instytucja, której w całości nie ogarniamy. Wystarczy wspomnieć o Borgiach i o niemalże powiązanej z przestępczością dynastii papieskiej. Również o "Ojcu chrzestnym" mamy związki papiestwa z organizacjami przestępczymi - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Marcin Wroński, autor książki "Officium Secretum". Gośćmi byli też historyk prof. Arkadiusz Stempin i wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie Jacek Pałasiński.  

2024-09-20, 09:20

Kryminalna historia Watykanu. Marcin Wroński: Kościół też lubi czytać o sobie
Kadr z filmu "Ojciec chrzestny III". Foto: Paramount Pictures / Zoetrope Studios/Collection Christophel/Eas

To, co jest za Spiżową Bramą i drzwiami parafii rozpala umysły pisarzy. Mario Puzo, autor "Ojca chrzestnego", popełnił także "Rodzinę Borgiów". W książce powielił wszystkie sensacje z antypapieskiej propagandy. Powstał serial, który świecił triumfy, a książka sprzedawała się znakomicie. Marcin Wroński, autor serii o przedwojennym pisarzu Zydze Maciejewskim napisał też kryminał kościelny "Officium Secretum".


Posłuchaj

Kryminalna historia Watykanu (Więcej niż kryminał) 38:15
+
Dodaj do playlisty

 

Książka obnaża mechanizmy władzy świeckiej i kościelnej, portretuje środowisko lokalnych mediów i mentalność ludzi zarówno poprzedniego, jak i obecnego systemu. - Z pasją dokumentalisty inspirowałem się rzeczywistością sprzed kilku lat przed wydaniem książki. W powieści pojawiają się m.in. wydarzenia związane z buntem Sióstr Betanek w Kazimierzu Dolnym. W 2007 roku żyła tym cała Polska, bo taką schizmę rzadko można obserwować. To był jednak grzech usprawiedliwiony ideowo. Czym innym jest schizma, a czym innym defraudacja. Inne są przestępstwa seksualne. Kłótnie o doktrynę, które z pewnością toczą się nie tylko w kuluarach Watykanu, pobudzają wyobraźnię pisarzy i scenarzystów. Muszą fascynować. Kościół jest wyjątkową instytucją w naszej historii i w życiu społecznym. Jest czymś bliskim, dotykalnym. Wystarczy przejść ulicą 250 metrów, by można było wejść do budynku kościoła. Ale Kościół to też potężna instytucja, której w całości nie ogarniamy. Wystarczy wspomnieć o Borgiach i o niemalże powiązanej z przestępczością dynastii papieskiej. Również o Ojcu chrzestnym mamy związki papiestwa z organizacjami przestępczymi - powiedział Marcin Wroński. 

Przyznał też, wokół "Officium Secretum" powstała antykościelna otoczka. - Ku mojemu zdziwieniu książka była bardzo chętnie czytana przez polskie duchowieństwo. W formie audiobooka była nawet dołączona do miesięcznika "W drodze".  Kościół też lubi czytać o sobie. Nie jest ważne, czy piszą dobrze, czy źle? Byle nazwiska nie pomylili - dodał Wroński. 

REKLAMA

Która ze spraw związanych z Watykanem jest bardziej szokująca. Zaginięcie Emanueli Orlandi, Bank Ambrosiano, skandal w Gwardii Szwajcarskiej, a może przekręty kardynała Angelo Becciu?            

***

AudycjaWięcej niż kryminał
ProwadziGrzegorz Kalinowski
Goście: Marcin Wroński (pisarz), prof. Arkadiusz Stempin (historyk), Jacek Pałasiński (dziennikarz i publicysta)  
Data emisji: 19.09.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej