Nie żyje malarz Antoni Fałat. Artysta zmarł w wieku 81 lat

Był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Profesor Antoni Fałat zmarł 19 września w wieku 81 lat - poinformowała Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. 

2024-09-20, 21:45

Nie żyje malarz Antoni Fałat. Artysta zmarł w wieku 81 lat
Antoni Fałat zmarł w wieku 81 lat. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Prace profesora znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta. "W ostatnich latach artysta został odznaczony tytułem Zasłużony dla Warszawy, a także został nagrodzony w konkursie o Nagrodę C. K. Norwida" - czytamy w informacji.

Antoni Fałat odszedł po ciężkiej chorobie, a ostatnie lata spędził w Nadrzeczu w gronie najbliższych - czytamy w informacji.

Należał do najwybitniejszych malarzy współczesnych

"Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Straciliśmy wybitnego Artystę i wielkiego Przyjaciela..." - podkreśliły we wpisie Katarzyna Napiórkowska, Magda Napiórkowska i Justyna Napiórkowska.

Profesor Antoni Fałat należał do najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, który "w sposób konsekwentny realizował w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję" zaznaczono w dołączonym biogramie.

REKLAMA

Stworzył jedną z pierwszych uczelni niepublicznych

"Artysta był jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata. Obrazy Antoniego Fałata znajdują się w najważniejszych zbiorach publicznych w Polsce. Pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie, m.in. w siedzibie ONZ w Genewie (2005) oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2015)" - napisano.

Studiował na wydziale malarstwa warszawskiej ASP pod kierunkiem Aleksandra Kobzdeja. Był twórcą Europejskiej Akademii Sztuk. Była to jedna z pierwszych w Polsce uczelni niepublicznych o międzynarodowym profilu działalności. "Na uczelni kształcili się studenci z Polski oraz z kilkunastu państw świata. Kadrę pedagogiczną na zaproszenie profesora Antoniego Fałata tworzyli natomiast artyści z różnych ośrodków akademickich Europy i świata" - dodano.

Czytaj także:

"Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1969 r. Młody twórca natychmiast podjął bardzo aktywny udział w życiu artystycznym, wpisując się w nurt kontestacyjny wobec ówczesnej sytuacji w kraju. Stworzył grupę 'Aut' ('Aut Pictura Aut Nihil'), której motto wskazywało na pierwszorzędną rolę nadaną malarstwu w osobistej hierarchii artysty. Grupa 'O Poprawę', której Antoni Fałat był inicjatorem, postulowała natomiast zmiany w obiegu sztuki, na rzecz stworzenia systemu obiegu sztuki bliżej powiązanego ze sprawami swoich czasów" - czytamy w informacji.

Artysta nagradzany

W 1997 r. Antoni Fałat został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był także laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni.

W 2024 r. Antoni Fałat otrzymał tytuł "Zasłużony dla Warszawy oraz znalazł się w gronie nagrodzonych finalistów Nagrody im. C. K. Norwida. Otrzymał także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był także członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP.

Artysta przez wiele lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, która zorganizowała jego wystawy m.in. w Warszawie i w Brukseli.

REKLAMA

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (m.in. "Cyklista", 1975, "Dziękuję Ci za kafelek śmierci", 1989), Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie (m.in. "Spokój", 1983), "Wy żyjecie godnie, a my wygodnie", 1984), Galerii Narodowej Zachęta (m.in. obrazy "Polska rodzina z końca wieku", 1986; "Europa", 1974; "Na balu", 1977; "Mały Mehoffer", b.d.), w Muzeum w Gandawie.

PAP/łp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej