Rozpoczyna się jesień. Poznaliśmy długoterminową prognozę pogody

Dziś godzinie 14:43 początek astronomicznej jesieni. Portal polskieradio24.pl poznał długoterminową prognozę pogody na najbliższe trzy miesiące. Jesień 2024 zapowiada się typowo polska i charakterystyczna dla klimatu umiarkowanego - będzie w niej miejsce zarówno na chwile za słońcem, jak i opady deszczu, a w grudniu może nawet śniegu. 

2024-09-22, 13:14

Rozpoczyna się jesień. Poznaliśmy długoterminową prognozę pogody
IMGW prognozuje ciepły jesienny wieczór. Foto: sun ok/Shutterstock

Z punkty widzenia meteorologii jesień trwa już od 22 dni, choć nie wskazuje może na to aura za oknem, bo tej - z małymi wyjątkami - wciąż zdecydowanie bliżej do lata. Należy jednak pamiętać, że jesień meteorologiczna rozpoczęła się 1 września. Zdecydowanie bardziej popularny medialnie jest początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej. Pierwsza jest datą umowną i zawsze ma miejsce 23 września, druga w zależności od zjawisk astronomicznych - 22 lub 23 września. 

Jesień astronomiczna 2024 rozpoczyna się 22 września, a konkretnie o godzinie 14:43. Lato pożegna nas dużą ilością słońca, bezchmurnym niebem i wysokimi jak na drugą połowę września temperaturami. Na przeważającym obszarze kraju termometry pokażą maksymalnie 23-24 stopni Celsjusza. Najwyższe wartością są dziś prognozowane w Polsce centralnej i południowo-wschodniej. Najchłodniej będzie na Wybrzeżu - 21 stopni i krańcach południowych - 20 stopni. To początek, a jak będzie wyglądać tegoroczna jesień?

W przyszłym tygodniu zmiana pogody

Jak wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej już w przyszłym tygodniu czeka nas zmiana pogody na typowo jesienną.

- Jeszcze w poniedziałek będzie słonecznie, pogodnie i bardzo ciepło. Natomiast od wtorku od zachodu kraju będzie nasuwała się strefa frontu atmosferycznego i przebuduje się pole ciśnienia atmosferycznego - mówi portalowi polskieradio24.pl Ewa Łapińska synoptyk IMGW.

REKLAMA

Obecnie mamy rozległy układ wysokiego ciśnienia, co gwarantuje słoneczną pogodą i wysokie temperatury. To się jednak zmieni.

- Wystąpią opady deszczu, choć nie będą one zbyt intensywne. Prognozowane jest również ochłodzenie. W środę i czwartek oprócz frontu atmosferycznego i opadów deszczu, spodziewamy się również silnego wiatru, zwłaszcza w górach. W przyszły weekend z obecnych 23-25 stopni Celsjusza zrobi nam się 12-15 stopni - prognozuje Ewa Łapińska. Warto podkreślić, że prognozowane na przyszły tydzień opady deszczu nie będą stanowić zagrożenia powodziowego.

Czytaj także:

- Spodziewamy się opadów deszczu po kilka-kilkanaście milimetrów. Nie będą one długotrwałe ani stacjonarne. Ponadto będą przemieszczały się za z zachodu na wschód. Nie powinno to stanowić zagrożenia wezbraniami wody czy podtopieniami - dodaje synoptyk IMGW. Jaka prognoza szykuje się w kolejnych miesiącach jesieni?

REKLAMA

Październik, listopada, grudzień

- Październik, jeśli chodzi o temperaturę będzie w normie. Cieplejszy niż średnia wieloletnia może być jedynie na południu Polski - prognozuje Ewa Łapińska. Dodaje, że jeśli chodzi o opady, to przyszły miesiąc również będzie w normie, z wyjątkiem Polski zachodniej, gdzie może być bardziej wilgotno niż zazwyczaj. 

Listopad ma być typowym polskim listopadem, do jakiego przyzwyczailiśmy się przez lata. - Zapowiada się w normie, zarówno pod względem temperatury, jak i opadów. Jedynie na zachodzie Polski powinien być nieco cieplejszy - prognozuje synoptyk IMGW. 

- Grudzień będzie bardziej wilgotny. Prognozujemy, że opadowo będzie powyżej normy wieloletniej, natomiast temperaturowo w normie - tłumaczy. Ewa Łapińska tłumaczy, że zbyt wcześnie jest, aby stwierdzić czy będą to opady deszczu czy śniegu. - Zakładając, że temperatury będą w normie, a w związku z tym powinny plasować się w wartościach między -1, a +3, to śnieg jest możliwy - dodaje. 

- Michał Fabisiak, polskieradio24.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej