Wyczyn Polaków. "Takiej transmisji nie da się podsłuchać"

- Takiej transmisji nie da się podsłuchać, bo natychmiast dowiemy się, że ktoś je podsłuchuje, ponieważ proces ten zaburzy kwantowe właściwości fotonów - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Parniak (Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki) wyjaśniając znaczenie komunikacji kwantowej, nad którą pracuje jego zespół.

2024-09-23, 12:47

Wyczyn Polaków. "Takiej transmisji nie da się podsłuchać"
Rozwiązania polskiego fizyka są szczególnie przydatne w dziedzinie komunikacji kwantowej, która stanowi przyszłość w bezpiecznym przesyłaniu danych. Foto: Shutterstock / Gorodenkoff

Fizyk dr hab. Michał Parniak wraz z zespołem stworzył do dziś niepokonaną przez żaden ośrodek akademicki na Ziemi najszybszą pamięć kwantową znaną ludzkości. Do dziś nikt nie pokonał rekordu Polaków. Naukowcy osiągnęli wyniki, które są trzy razy lepsze niż efekty prac naukowców z Chin.

Jak wyjaśniał dr hab. Michał Parniak, rozwiązania, nad którymi pracuje, są podstawą tzw. komunikacji kwantowej, podczas której na dużą odległość wysyłany jest sygnał, który składa się pojedynczych fotonów. Próba podsłuchania takiej transmisji skutkuje zaburzeniem kwantowych właściwości fotonów i może być natychmiast wykryta. - Taka transmisja przy pomocy pojedynczych fotonów lub podobnych metod komunikacji kwantowej opartej na świetle ma szansę zapewnić nam transmisję, która jest zabezpieczona prawami fizyki. Nie da się jej złamać w żaden oczywisty sposób, nie można wymyślić algorytmu, który złamie ten szyfr, tu zabezpieczenie stanowi mechanika kwantowa - mówił gość audycji, który dodał, że sieci komunikacji kwantowej krótkiego zasięgu już powstają, a ich rozwojem już interesują się banki, ale i służby specjalne.

Posłuchaj

Prof. Michał Parniak o pracach nad pamięcią kwantową (Temat dnia) 23:55
+
Dodaj do playlisty

- Wyzwaniem naukowym wciąż pozostaje komunikacja na naprawdę duże odległości, od stu do kilku tysięcy kilometrów. Żeby to osiągnąć potrzebne są wzmacniacze. Okazuje się, że wzmacniaczem takiego sygnału kwantowego może być pamięć kwantowa, którą skonstruowaliśmy - zaznaczył gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Michał Parniak, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
Data emisji: 22.09.2024
Godzina emisji: 21.05

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej