"Na nowo odkrywał to, co było polską tradycją". Antoni Fałat we wspomnieniach Justyny Napiórkowskiej

- Antoni fałat czerpał z tradycji polskich dworów, gdzie była zakodowana i przenoszona z pokolenia na pokolenie pamięć. Podobnie jak zachowują ją rodzinne fotografie w albumach. Był to zresztą jeden z bardzo ważnych tematów w twórczości Antoniego Fałata - portrety nazywane polskimi - mówiła w Polskim Radiu 24 historyczka sztuki Justyna Napiórkowska.  

2024-09-26, 21:30

"Na nowo odkrywał to, co było polską tradycją". Antoni Fałat we wspomnieniach  Justyny Napiórkowskiej
Jedna z wystaw Antoniego Fałata w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł 19 września w wieku 81 lat. Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Zdaniem Justyny Napiórkowskiej twórczość Fałata kształtowała się w opozycji do tego, co było obecne w czasach jego debiutu. - Zawarł to w formie manifestu, którym była też nazwa powołanej przez niego grupy artystycznej "Aut Pictura Aut Nihil" (Albo malarstwo, albo nicość). Miało to stanowić nowe wejście, pojawienie się młodych i zbuntowanych artystów, którzy jednak zachowywali szacunek do przeszłości. Stanowi to o odrębności Antoniego Fałata w panoramie artystów, którzy wnosili swoją twórczością dużą zmianę - powiedziała historyczka sztuki.  


Posłuchaj

Justyna Napiórkowska o twórczości Antoniego Fałata (Weekend kulturalny) 23:16
+
Dodaj do playlisty

 

Odrębność polskiej kultury

Fałat w swoich obrazach pokazywał świadomość historii malarstwa i odrębności polskiej drogi kultury. - Czerpał z tradycji polskich dworów, gdzie była zakodowana i przenoszona z pokolenia na pokolenie pamięć. Podobnie jak  zachowują ją rodzinne fotografie w albumach. Był to zresztą jeden z bardzo ważnych tematów w twórczości Antoniego Fałata - portrety nazywane polskimi. Jest w tym zresztą nawiązanie do wystawy Fałata, która odbyła się w warszawskiej Galerii MDM w 1970 roku "Polska figuracja, polski styl, polska egzotyka". W tym tytule mieściło się wszystko. Antoni Fałat odkrywał na nowo, to, co było tradycją. To, z czego wszyscy pochodzimy. Glinę, z której jesteśmy ulepieni, która bardzo dużo mówi o historii tej ziemi i przestrzeni. O zapleczu pamięci, która jest niezwykle ważna - tłumaczyła Napiórkowska. 

REKLAMA

Prace Antoniego Fałata znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta. Pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie, m.in. w siedzibie ONZ w Genewie i w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

* * *

Audycja: Weekend kulturalny
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Justyna Napiórkowsk (historyczka sztuki) 
Data emisji: 26.09.2024
Godzina emisji: 21.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej