Ministerstwo Sprawiedliwości chce złagodzić kary. Jest projekt zmian w prawie

Obniżenie maksymalnej kary więzienia z 30 do 25 lat, likwidacja bezwzględnego dożywocia i ograniczenie roli nielegalnych dowodów - takie zmiany w Kodeksie karnym zakłada projekt przygotowany przez komisję kodyfikacyjną przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

2024-10-04, 07:49

Ministerstwo Sprawiedliwości chce złagodzić kary. Jest projekt zmian w prawie
Areszt Śledczy w Kielcach. Oddział dla osadzonych.Foto: PAP/Piotr Polak

O zmianach w Kodeksie karnym napisała "Rzeczpospolita", która dotarła do jego założeń. Dokument przewiduje złagodzenie przepisów, między innymi obniżenie górnej granicy kary pozbawienia wolności z 30 do 25 lat. Zrezygnowano również z możliwości orzekania bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności.

Koniec "zatrutych owoców"

W projekcie zawarto także propozycje obniżenia górnych granic kary za wiele przestępstw. Komisja zaproponowała też wiele zmian w kodeksie postępowania karnego. Jedną z nich jest modyfikacja zasad wykorzystywania w procesie tak zwanych owoców zatrutego drzewa, czyli dowodów zdobytych z naruszeniem prawa.

Czytaj także:

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zaproponowany przez komisję kodyfikacyjną opiera się na odwróceniu tych założeń. Regułą ma być niedopuszczalność wykorzystania takich dowodów, jeśli pochodzą od organów państwa i jego funkcjonariuszy, a zgodę na ich wyjątkowe wykorzystanie miałby ewentualnie wydawać sąd.

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich popiera zmiany

 "W demokratycznym państwie prawnym nie można realizować celów procesu karnego i zmierzać do ustalenia faktu oraz odpowiedzialności osoby za popełniony czyn zabroniony stanowiący przestępstwo poprzez popełnienie przez funkcjonariuszy takich samych czynów zabronionych" - brzmi uzasadnienie projektu, które cytuje "Rzeczpospolita".

Projekt zmian, który trafił już do wykazu prac rządowych, chwali Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, który uważa, że złagodzenie Kodeksu karnego to krok w dobrym kierunku.

Czytaj także:

- Są one konieczne i pożądane. Ufam, że jak najszybciej projekt zostanie skierowany do dalszych prac - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja za czasów Ziobry

Ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego, którą przygotowano pod kierownictwem ówczesnego ministra sprawiedliwości  Zbigniewa Ziobry podwyższyła maksymalną karę terminową z 15 do 30 lat pozbawienia wolności (likwidując punktową karę 25 lat więzienia).

Wprowadziła też m.in. karę bezwzględnego pozbawienia wolności (bez możliwości ubiegania się kiedykolwiek o warunkowe zwolnienie), podwyższyła kary za wiele poszczególnych przestępstw (zwykle z 12 na 15 lat więzienia).

"Rzeczpospolita", IAR, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej