Ziemia uzyskała drugi księżyc. "To nie magia, to fizyka"
Do 25 listopada Ziemia będzie miała aż dwa naturalne satelity. Oprócz Księżyca po orbicie ziemskiej będzie poruszała się również asteroida 2024 PT5, określana jako "miniksiężyc". -Jest jednak na tyle daleko od nas, że w końcu zdoła się wydostać z pola grawitacyjnego - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk z Centrum Nauki Kopernik.
2024-10-06, 19:05
Asteroidę 2024 PT5 zidentyfikowano 7 sierpnia za pomocą systemu ATLAS - narzędzia służącego do wykrywania planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Asteroida ma około 10 m średnicy, jest więc zbyt mała i niewystarczająco jasna, by można było ją obserwować gołym okiem, a nawet przez amatorskie teleskopy.
- To tylko przechwycona planetoida. Nie poruszała się wystarczająco szybko, żeby uciec, została schwytana przez Ziemię. Jest też na tyle daleko od nas, że zdoła się wydostać z pola grawitacyjnego. Astronomowie wyliczyli, że poleci sobie dalej 25 listopada o godzinie 17.33 - powiedział Krzysztof Kowalczyk.
Posłuchaj
Dawka fizyki
Astronomowie planują kampanie obserwacyjne, których celem jest rozszczepienie światła odbitego od planetoidy. - Wykonają badania spektroskopowe, które pozwolą określić skład planetoidy. Nie musimy na nią wysyłać próbnika, żeby dowiedzieć się, z czego się składa. To nie jest magia, to fizyka. Światło, które padło na powierzchnię lub przeszło przez atmosferę może być rozszczepione na barwy składowe, które odpowiadają różnym długościom fali. Są też prążki, przerwy w barwnym widmie. Odpowiadają za nie minerały, związki chemiczne czy nawet pojedyncze pierwiastki. W warunkach laboratoryjnych wiemy jakiej długości fale są pochłaniane przez dane pierwiastki i związki chemiczne. Na tej podstawie możemy wywnioskować nawet o bardzo odległym obiekcie, z czego się składa - tłumaczył Kowalczyk.
REKLAMA
Do tej pory zbadano i udokumentowano dwa ciała niebieskie, które na dłużej znalazły się na orbicie ziemskiej. To asteroida 2006 RH120, która od lipca 2006 roku przez niemal rok była naszym drugim księżycem i 2020 CD3, która – jak podają badacze – aż trzy lata orbitowała wokół Ziemi.
Po opuszczeniu orbity, obiekt 2024 PT5 najbliżej Ziemi znajdzie się 9 stycznia 2025 roku, a następnie opuści okolice planety, aby znaleźć się ponownie w pasie asteroid. W okolice Ziemi powróci dopiero w 2055 roku.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Krzysztof Kowalczyk (Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 6.10.2024
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA