Polska traci Ukraińców. Migranci z Azji i Ameryki Południowej przejmują rynek pracy

Coraz więcej Ukraińców opuszcza Polskę. Lepszego życia i pracy szukają w takich krajach jak Niemcy czy Czechy. W polskich firmach sukcesywnie zastępują ich obywatele państw z Azji i Ameryki Południowej, miedzy innymi Kolumbijczycy, Nepalczycy i Argentyńczycy. 

2024-10-13, 10:50

Polska traci Ukraińców. Migranci z Azji i Ameryki Południowej przejmują rynek pracy
Ukraińcy, spośród cudzoziemców, nadal dominują na polskim rynku pracy . Foto: Nataliia Maksymenko/Shutterstock

Ukraińcy, wśród cudzoziemców, nadal dominują na polskim rynku pracy. Jednak ich miejsce coraz częściej zajmują osoby z innych krajów. W ostatnich latach największy wzrost zatrudnienia zanotowano wśród Kolumbijczyków, Nepalczyków oraz Argentyńczyków. Pracownicy z Azji i Ameryki Południowej wypełniają luki w sektorach takich jak produkcja przemysłowa, rolnictwo czy budownictwo, które wcześniej były obsadzane głównie przez Ukraińców.

Liczba pracujących w Polsce cudzoziemców z odległych krajów stale rośnie. W 2023 roku wydano ponad 275 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli z Azji i Ameryki Łacińskiej, co oznacza pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 rokiem. Ta tendencja wynika nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na pracowników, ale także z niestabilnej sytuacji gospodarczej w krajach Azji Środkowej, która skłania tamtejszych obywateli do szukania zatrudnienia w Europie. Kiedyś głównym kierunkiem migracji zarobkowej była Rosja, jednak wojna w Ukrainie zmieniła ten trend.

Rynek pracy w Polsce. Ukraińcy szukają lepszych warunków w Niemczech

Poza tym - jak wskazują dane ONZ - coraz więcej Ukraińców opuszcza Polskę, wybierając inne kraje europejskie, takie jak Niemcy czy Czechy. W efekcie na polskim rynku pracy pojawia się więcej wolnych miejsc, zwłaszcza na stanowiskach fizycznych i sezonowych, które wcześniej były zajmowane przez Ukraińców.

Właściciel agencji pracy tymczasowej WS Corp Sebastian Wojcieszek zauważa, że obywatele Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu czy Kazachstanu coraz częściej wybierają kraje europejskie, zamiast Rosji. W Polsce zarabiają na tyle dużo, że minimalne wynagrodzenie wystarcza im na utrzymanie rodzin w ich ojczyznach przez kilka miesięcy.

REKLAMA

- Na przestrzeni następnych czterech, pięciu lat możemy spodziewać się bardzo dużej liczby pracowników z Azji Środkowej, którzy już teraz zastępują stanowiska dawniej zajmowane przez obywateli Ukrainy. Mam na myśli liczby idące w milionach. Na polskim rynku pracy widzimy coraz większe zapotrzebowanie na takich pracowników - podkreśla Sebastian Wojcieszek.

Cudzoziemcy z Azji i Ameryki Łacińskiej są zadowoleni z pracy w Polsce. Badanie przeprowadzone przez EWL Group na początku maja 2024 roku wykazało, że imigranci zarobkowi z tych regionów nie czują się rozczarowani. Ich średnie miesięczne zarobki wynoszą około 950 dolarów (3 774 zł), co oznacza niemal trzykrotny wzrost dochodów dla pracowników z Ameryki Łacińskiej i czterokrotny dla tych z Azji. Ponad połowa respondentów twierdzi, że ich obecna praca w Polsce odpowiada ich kwalifikacjom.

Czytaj także:

W badaniu wskazano również, że wśród migrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej przeważają młodzi mężczyźni (średnia wieku wynosi 35 lat), którzy dominują w branżach takich jak produkcja przemysłowa, rolnictwo i budownictwo. Niemal połowa ankietowanych deklaruje, że chce pozostać w Polsce dłużej niż dwa lata.

pulsHR.pl, bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej