Polska i 36 krajów potępia atak Izraela. "To nie był przypadek"?

36 krajów przyłączyło się do polskiego oświadczenia potępiającego izraelski atak na bazę ONZ. W wyniku działań wojsk Tel Awiwu ranni zostali żołnierze sił pokojowych. Szef sztabu Irlandzkich Sił Zbrojnych gen. Sean Clancy stwierdził, że nie uważa ostatniego ataku za przypadek.

2024-10-13, 12:10

Polska i 36 krajów potępia atak Izraela. "To nie był przypadek"?
36 krajów przyłączyło się do polskiego oświadczenia potępiającego atak Izraela na bazę ONZ. Foto: Marcin Bielecki/PAP

Państwa uczestniczące w misji ONZ UNFIL w Libanie wydały wraz z Polską oświadczenie potępiające atak. Stanowisko zostało przedstawione w Nowym Jorku. Co więcej, przyłączyło się do niego trzech członków stałych Rady Bezpieczeństwa ONZ - Chiny, Francja i Wielka Brytania. 

W oświadczeniu państwa domagają się uszanowania obecności personelu ONZ zgodnie z prawem międzynarodowym, Kartą Narodów Zjednoczonych i rezolucjami. Chcą również zbadania okoliczności ostrzelania bazy. 

Wcześniej do izraelskiego ataku odniósł się szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Strona polska z całą stanowczością potępia izraelski niedopuszczalny ostrzał bazy sił pokojowych UNIFIL w Libanie - stwierdził. 

REKLAMA

Ostra krytyka

Szef sztabu Irlandzkich Sił Zbrojnych gen. Sean Clancy w wywiadzie dla Six One RTE nazwał atak Izraela "rażącym naruszeniem". Jak stwierdził, nie można tolerować podobnych zdarzeń, a izraelskie wojsko musi zostać pociągnięte do odpowiedzialności. 

Co więcej, gen. Clancy nie wierzy w zapewnienia Izraela o przypadkowości ataku. 

- Z wojskowego punktu widzenia nie jest to akt przypadkowy. To akt bezpośredni. Niezależnie od tego, czy jest to brak dyscypliny, czy ukierunkowanie, w obu przypadkach jest to nierozsądne i dopuszczalne - stwierdził.

Wsparcie dla pokoju

Ponadto państwa wyraziły poparcie dla kontynuacji misji, która ma zapewnić pokój i stabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie. 

REKLAMA

Oświadczenie skierowano do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Philemona Yanga, zastępcy sekretarza generalnego ds. operacji pokojowych Jean-Pierre'a Lacroix oraz członków Rady Bezpieczeństwa.

W misji pokojowej UNFIL uczestniczy ok. 10 tys. żołnierzy. Wśród nich jest 200 polskich wojskowych. W ciągu dwóch dni pięciu żołnierzy sił pokojowych zostało rannych w wyniku walk pomiędzy Izraelem a Hezbollahem. 

Czytaj także:

IAR/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej