Putin: nie wiem, kiedy pokonamy Ukrainę, ale nasza armia jest gotowa walczyć dalej

Władimir Putin powiedział w piątek, że nie potrafi określić, kiedy jego armia pokona Ukrainę na polu walki. Rosyjski dyktator podkreślił jednak, że siły rosyjskie są gotowe walczyć dalej, aż do osiągnięcia zwycięstwa.

2024-10-18, 18:28

Putin: nie wiem, kiedy pokonamy Ukrainę, ale nasza armia jest gotowa walczyć dalej
Władimir Putin. Foto: Foto: murathakanart/Shutterstock.com

Putin stwierdził, że wojska rosyjskie stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a konflikt w Ukrainie określił jako wojnę między Rosją a NATO, którą Sojusz prowadzi przy użyciu wojsk ukraińskich. 

Rosyjski dyktator, odnosząc się do informacji o planach zorganizowania przez Arabię Saudyjską rozmów pokojowych, stwierdził, że Moskwa jest gotowa na dialog z Kijowem, ale "na podstawie tego, co już zostało uzgodnione".

Putin odniósł się także do słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w czwartek oświadczył, że jego kraj ma dwie opcje: albo wstąpi do NATO, albo będzie miał broń nuklearną. "Rosja nie pozwoli Ukrainie na posiadanie broni jądrowej, a mówienie o możliwości uzyskania takiej broni przez Kijów jest bardzo niebezpieczną prowokacją" - powiedział rosyjski dyktator.

"Plan zwycięstwa" Zełenskiego

Zełenski przedstawił w środę w ukraińskim parlamencie pięciopunktowy plan zwycięstwa. Pierwszym punktem jest zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO. Według Zełenskiego drugim punktem jest wzmocnienie ukraińskiej obrony i odwrócenie wojny w kierunku Rosji (w znaczeniu powrotu wojny na terytorium wroga).

REKLAMA

Trzeci punkt to powstrzymywanie rosyjskiej agresji. Ukraina proponuje rozmieszczenie na swoim terytorium kompleksowego pakietu odstraszania strategicznego o charakterze innym niż jądrowy w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji.

Czwarty punkt dotyczy strategicznego i gospodarczego potencjału Ukrainy. Zawiera on kolejny niejawny załącznik, udostępniony USA i UE. Punkt ten przewiduje specjalne porozumienia z partnerami Kijowa.

Z kolei w piątym punkcie jest mowa o okresie powojennym. Jak zaznaczono, ukraińskie doświadczenia powinny być wykorzystane z korzyścią dla całego Sojuszu i zdolności obronnych Europy. Kijów proponuje zastąpienie po wojnie wojsk amerykańskich w Europie wojskami ukraińskimi.

Czytaj także:

PAP/ro

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej