Orionidy przetną niebo już dziś. Możesz zobaczyć "kosmiczne wyścigówki"
W nocy z niedzieli na poniedziałek na niebie będzie można zaobserwować ostatni w tym roku "deszcz meteorów". W ziemską atmosferę będą wpadać kosmiczne okruchy z roju Orionidów, które powstały w wyniku zbliżenia komety Halleya.
2024-10-20, 10:50
Choć Orionidy są widoczne na niebie niemal przez cały październik i początek listopada, to właśnie w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie ich najwięcej. Przypadnie wówczas szczyt ich aktywności. Naukowcy prognozują, że w ciągu jednej godziny będzie można zaobserwować nawet 23 meteory.
Ponadto, choć ostatnia "wizyta" komety Halleya miała miejsce w 1986 roku, to aktywność Orionidów będzie tym razem wyjątkowo duża. Warto wspomnieć, że Orionidy to właśnie odłamki sławnej komety.
Niesamowity spektakl
Okruchy roju Orionidów to prawdziwe kosmiczne wyścigówki. Osiągają prędkość nawet 66 km/s. Co więcej, ciągnące się za nimi ślady mogą być widoczne na niebie nawet przez kilka minut. To piękne zjawisko powinno być w tym roku widoczne na obu półkulach, a więc również w Polsce.
Orionidy uznawane są za jedne z najpiękniejszych meteorów, jakie wpadają w ziemską atmosferę. Amerykańska agencja kosmiczna NASA podkreśla, że noc z niedzieli na poniedziałek będzie świetnym momentem do oglądania nieba. A to ze względu na dobre warunki do obserwacji nie tylko meteorów, ale i Księżyca.
REKLAMA
Zacznie się około północy
Meteory będą się rozchodzić z okolic miejsca, w którym na niebie widoczna jest gwiazda Betelgeza. Jest ona jedną z najjaśniejszych gwiazd widocznych z Ziemi. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona.
Ten punkt wzejdzie na polskim niebie ok. północy, a najwyżej znajdzie się ok. godz. 2.
- Kosmiczna kolizja źródłem większości znanych meteorytów? Naukowcy odkryli ich pochodzenie
- Ta kometa oczarowała Polaków. Zdjęcia zalały Internet
- Wyjątkowe widowisko na niebie. Kometa z krańców Układu Słonecznego dotarła do Ziemi
The Washington Post/egz/wmkor
REKLAMA
REKLAMA