Negatywne skutki zmiany czasu. Psychiatra ostrzega: wzrasta ryzyko zaburzeń snu i depresji

W nocy przechodzimy z czasu letniego na zimowy, czyli zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2. Oznacza to, że śpimy o godzinę dłużej, jednak lekarze wskazują, że długofalowo zmiana czasu ma zły wpływ na zdrowie, bo oddziałuje na zegar biologiczny, samopoczucie i funkcjonowanie, i to nie jedyne negatywne skutki.

2024-10-26, 19:30

Negatywne skutki zmiany czasu. Psychiatra ostrzega: wzrasta ryzyko zaburzeń snu i depresji
Zmiana czasu może nieść poważne konsekwencje. Eksperci mają kilka rad. Foto: Shutterstock/Stokkete

- Zmiany rytmów dobowych wpływają na wydzielanie hormonów, pracę serca i narządów wewnętrznych - tłumaczy psychiatra dr Sławomir Murawiec.

- Kiedy jemy śniadanie, podejmujemy aktywności zawodowe, to wszystko musi się przestawić i jest stresem dla naszego organizmu - tłumaczy.

Ekspert dodaje, że zmiana czasu z letniego na zimowy jest korzystniejsza i łatwiej nam się przestawić, chociaż może to potrwać około tygodnia, dwóch. - Mogą występować problemy z zasypianiem i snem, ponieważ organizm przyzwyczaja się do pór kładzenia się i wstawania. Po zmianie czasu wzrasta więc ryzyko zaburzeń snu i depresji - wskazuje psychiatra.

Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus na podstawie trwających kilkanaście lat badań z udziałem 185 tys. osób wykazali, że w ciągu pierwszego miesiąca po zmianie czasu na zimowy liczba przypadków depresji wzrasta o 8-11 procent.

REKLAMA

Jest lag w całej populacji

Przy zmianie czasu na zimowy będzie można rzeczywiście pospać godzinę dłużej, ale tylko pierwszej nocy. Długofalową konsekwencją jest natomiast to, że krócej będziemy mogli cieszyć się naturalnym światłem słonecznym. Warto więc rozpocząć suplementację witaminy D.

Zmiana czasu może więc nieść skutki podobne do tzw. jet lagu, czyli złego samopoczucia spowodowanego dalekimi podróżami samolotem i szybką zmianą stref czasowych. Eksperci wymieniają wśród nich zmęczenie lub bezsenność, osłabienie koncentracji czy rozdrażnienie.

Czytaj także: 

Więcej wypadków drogowych 

Na zmianę czasu szczególnie uważać powinni kierowcy. Jak pokazują wyniki badania szwajcarskiego Zurich Insurance, w listopadzie, gdy ciemno robi się o godzinę wcześniej, liczba wypadków drogowych, do których dochodzi między 16 a 19, wzrasta o około 15 procent. 


(PAP) (PAP)

Dla porównania, amerykańcy badacze z Colorado dowiedli, że zmiana czasu na letni powoduje około sześcioprocentowy wzrost liczby wypadków, i to w godzinach porannych. 

REKLAMA

Posłuchaj

W nocy z soboty na niedzielę zacznie obowiązywać czas zimowy. Zegarki trzeba będzie przestawić z godziny trzeciej na godzinę drugą. Będzie to miało wpływ między innymi na podróże koleją tej nocy - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Zmiana czasu na zimowy. Jak ułatwić sobie życie?

Eksperci radzą, by po przestawieniu zegarków dać sobie czas na regenerację i relaks. - Moja rada na okresy zmiany czasu jest zawsze taka sama: bądźmy dla siebie dobrzy - radzi prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS.

Ekspertka wskazuje, że że Polacy, podobnie jak inne nacje, są narodem niewyspanym i przeciętnie co drugi Polak skarży się na niską jakość snu. To sprawia, że zmiana czasu dodatkowo nas obciąża. Sen jest zaś potrzebny do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego warto słuchać swojego organizmu i nie oszukiwać się, że "dopiero minęła 22", bo dla naszego organizmu jest już 23. 

- Przed snem powinniśmy się zrelaksować i unikać wszystkiego, co nas stymuluje lub pobudza. Badania naukowe od lat pokazują, że dobry sen się nam wszystkim opłaca - podkreśla prof. Marta Jackowska. 

Posłuchaj

Dziś w nocy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara trzeba będzie przesunąć z 3.00 na 2.00. PSL chce od tego odejść. Ludowcy zamierzają wykorzystać do tego polską prezydencję w Unii Europejskiej - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Do czasu letniego powrócimy w ostatni weekend marca.

REKLAMA

Czytaj także: 

PAP, IAR, rp.pl, onet.pl, polskieradio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej