Polacy za wprowadzeniem związków partnerskich? Jest nowy sondaż
Większość Polaków popiera wprowadzenie związków partnerskich osób tej samej płci - wynika z sondażu SW Research, przeprowadzonego dla rp.pl. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się blisko 60 proc. ankietowanych.
2024-10-27, 08:57
Uczestników sondażu zapytano, czy w Polsce powinny zostać wprowadzone związki partnerskie dla osób tej samej płci?
26,2 proc. respondentów wskazało: "Tak, powinny mieć też prawo do adoptowania dzieci". Z kolei 33,6 proc. badanych odparło: "Tak, ale nie powinny mieć prawa do adoptowania dzieci".
To oznacza, że łącznie za wprowadzeniem w Polsce związków partnerskich opowiada się 59,8 proc. respondentów.
Przeciwko związkom partnerskim osób tej samej płci było 28,1 proc. respondentów. Ponadto 12,1 proc.
Kto opowiada się za związkami partnerskimi?
Małgorzata Bodzon z SW Research w rozmowie z rp.pl przekazała, że wprowadzenie związków partnerskich dla osób tej samej płci - bez możliwości adoptowania dzieci - popiera 31 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn. Zaznaczyła, że biorąc pod uwagę wiek, odpowiedź tę najczęściej wskazywali respondenci po 50. roku życia.
- Jest to możliwość wybierana najchętniej przez osoby, które skończyły studia (37 proc.). Sformalizowanie związków partnerskich par homoseksualnych bez prawa do adopcji częściej niż pozostali za słuszne uważają osoby o dochodach przekraczających 7000 zł netto (44 proc.), a także respondenci z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców - mówiła Bodzon.
***
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 22-23 października br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
- Ustawa o związkach partnerskich. Kotula: prowadzimy rozmowy, szukamy większości
- Polityk PSL: nasze podejście do wychowywania dzieci przez pary homoseksualne jest niezmienne
- Ustawa o związkach partnerskich. "Oddajemy szacunek i godność tym osobom"
łl/PAP