Ciemny wilk w kosmosie. Opublikowano zdjęcie, które może zachwycić
Ciemna mgławica przypominająca kształtem wilka widnieje na zdjęciu, które zaprezentowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Kosmicznego "drapieżnika" sfotografowano przy użyciu teleskopu VST w Obserwatorium Paranal w Chile.
2024-10-31, 16:00
Mgławica Ciemnego Wilka widoczna jest na niebie w konstelacji Skorpiona, niedaleko centrum Drogi Mlecznej. Fizycznie znajduje się około 5300 lat świetlnych od nas i stanowi część większej mgławicy Gum 55. Na zdjęciu pokazano obszar na niebie obejmujący cztery tarcze Księżyca w pełni.
ESO pokazało zdjęcie z okazji Halloween.
Jak podkreślono w komunikacie, po przyjrzeniu się zjawisku to gwiezdny wilk może nawet przypominać wilkołaka, który chce chwycić łapami swoją ofiarę.
REKLAMA
Ciemne mgławice. By je podziwiać nie zawsze potrzeba teleskopu
"Jeśli ktoś sądził, że ciemność równa się pustce, powinien to przemyśleć jeszcze raz" - zaznaczono w publikacji Europejskiego Obserwatorium Południowego. Wytłumaczono, że ciemne mgławice w kosmosie są zimnymi obłokami pyłu, tak gęstymi, iż zasłaniają światło gwiazd położonych dalej za nimi. Inaczej niż inne rodzaje mgławic, te obiekty nie emitują światła widzialnego, bowiem ziarna pyłu absorbują ten rodzaj promieniowania. Natomiast przenikać przez nie może promieniowanie w zakresie podczerwieni.
- "Gwiazda zombie" była widziana wieki temu. Zbadali ją naukowcy
- Upiorna willa budzi duże zainteresowanie w Gdańsku. Dekoracje jak z horroru
Co ciekawe, część ciemnych mgławic można ujrzeć gołym okiem - podkreśla ESO. To na przykład Mgławica Worek Węgla. Obserwujący ją żyjący w północno-centralnym Chile Mapucze nazywają ją "pozoko", co oznacza studnię. Inkowi mówili na nią "yutu" dopatrując się podobieństwa do ptaka przypominającego kuropatwę.
Zdjęcie kosmicznego ciemnego wilka zostało uzyskane dzięki VLT Survey Telescope (VST), teleskopowi do przeglądów nieba pracującemu w Obserwatorium Paranal w Chile. Teleskop należy do Narodowego Instytutu Astrofizycznego we Włoszech (INAF). Posiada kamerę specjalne przystosowaną do wykonywania map nieba w zakresie widzialnym.
REKLAMA
ms/PAP
REKLAMA