Wybory w USA na finiszu. Czy nastąpi zmiana relacji polsko-amerykańskich?
- Niezależnie od tego kto wygra wybory prezydenckie w USA, trudno spodziewać się gwałtownego zwrotu w priorytetach polityki zagranicznej tego kraju - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Maniszewska, ekspertka ds. terroryzmu i członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, w audycji "Temat dnia".
2024-11-04, 17:00
Ekspertka podkreśliła, że to kto wygra wybory prezydenckie w USA, może się okazać dopiero za kilka tygodni, kiedy wszystkie wyniki wyborcze się potwierdzą. W jej opinii jeśli wygra prezydent Donald Trump, to sytuacja związaną z bezpieczeństwem międzynarodowym "będzie nieco trudniejsza, z naszej polskiej perspektywy i Unii Europejskiej".
Posłuchaj
- Ale to też nie jest tak, że wygrana prezydenta Trumpa to będzie jakaś katastrofa, czyli zupełne załamanie dotychczasowej polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Musimy pamiętać o tym, że Stany Zjednoczone, administracja amerykańska, to jest jednak administracja zachowująca pewną ciągłość. To jest dosyć duża różnica w porównaniu chociażby z naszym polskim podwórkiem. W Stanach Zjednoczonych Kongres ma bardzo wiele do powiedzenia, w sprawach dotyczących polityki zagranicznej. W Partii Republikańskiej też są przyjaciele Polski, jest tam wiele osób, które doskonale rozumieją zagrożenia dla nas płynące ze strony Rosji - powiedziała Katarzyna Maniszewska.
Retoryka wyborcza jest daleko od realnego życia?
Dr Maniszewska podkreślała, że kampania wyborcza i retoryka wyborcza zawsze rządzi się swoimi prawami. Jest ona bardzo skoncentrowana na wewnętrznych kłopotach Ameryki. Chodzi takie problemy jak: stan gospodarki, niewydolna opieka zdrowotna, wzrost przestępczości, masowa imigracja, kwestionowanie prawa do posiadania broni, dostęp do legalnej aborcji oraz wciąż występujące nierówności rasowe i etniczne.
REKLAMA
- Stany Zjednoczone cały czas borykają się z wieloma problemami ekonomicznymi. Wyraźnie widać, że niektóre miasta lub regiony kraju, do tej pory nie wyszły z kryzysu pandemii COVID-19. Wiele problemów, tylko się wtedy pogłębiło i to widać w życiu codziennym. Widać o wiele więcej osób w kryzysie bezdomności. W USA opieka społeczna, jest bardzo ograniczona, w porównaniu chociażby z krajami europejskimi. Odrębne motywy tematyczne w kampanii Donalda Trumpa to strach przed masową imigracją i przestępczością - tłumaczyła analityczka Collegium Civitas.
Jakie argumenty używa Harris?
Ekspertka wyjaśniła, że z kolei wiceprezydent Harris akcentuje w swoim programie prawa kobiet, aborcję i problemy mniejszości. A to jest przekaz, który mobilizuje jej wyborców. Walka o prawa kobiet to zresztą jest taka oś, która i w Polsce zmobilizowała wiele wyborców, zwłaszcza tych młodych, żeby poszli na wybory.
- Ale z drugiej strony mamy argumentację Donalda Trumpa, który też ma swoje racje. Musimy obiektywnie patrzeć na nielegalne przekraczanie granicy i przestępczość, która w wielu regionach Stanów Zjednoczonych bardzo wzrosła. Ja generalnie wierzę w amerykańską demokrację i w to, że się ona obroni. Większość tego społeczeństwa chce jedności, pokazuje, że jest zatroskana o obecną przemoc polityczną. Prezydent Ameryki odpowiada przed narodem, nawet jeżeli ma się pewne osobliwe cechy charakteru. Bezpieczeństwo naszej części Europy jest w żywotnym interesie Stanów Zjednoczonych. Dlatego myślę, że zawsze istnieje zbiór argumentów, którymi można przekonać Amerykanów, że jest wspólna płaszczyzna interesów - powiedziała dr Katarzyna Maniszewska.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość:dr Katarzyna Maniszewska, ekspertka ds. terroryzmu i członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas
Data emisji: 4.11.2024
Godzina: 15.33
PR24/sw
REKLAMA
Polecane
REKLAMA