Całkowity zwrot w pogodzie: przed nami apogeum ciepła. Jest najnowsza prognoza długoterminowa
Obecnie w Polsce nierzadko termometry pokazują temperatury bliskie zeru, a jazdę utrudnia gołoledź po marznących deszczach. Jednak już wkrótce ma być znacznie cieplej. Czy za tydzień zaskoczy nas wiosenna aura?
2024-11-13, 16:34
Zgodnie z długoterminową prognozą pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w przyszłym tygodniu czeka nas kilka cieplejszych dni. Zostanie to jednak gwałtowanie przerwane już w piątek.
Według modeli IMGW, w poniedziałek maksymalne temperatury powietrza w wielu regionach będą dwucyfrowe. Dotyczy to przede wszystkim pasa na południu, od Wrocławia po Kraków (z pominięciem terenów górskich) oraz Świętokrzyskiego i Lubelszczyzny. Tam w szczytowym momencie będzie 10-11 st. C.
Skok temperatur. IMGW o "apogeum fali ocieplenia"
We wtorek znów południowy pas będzie najcieplejszy (11-12 st. C). Za to środa może zaskoczyć nawet 16 st. Taka temperatura spodziewana jest w Łódzkiem. 14-15 st. C. odnotowane mogą być z kolei na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce i woj. podkarpackim. Podobnie na Podlasiu, w w Wielkopolsce oraz Kujawach i Pomorzu. Nieco chłodniej (12-13 st. C.) na Mazowszu, Kielecczyźnie i północnych krańcach. Z kolei w woj. lubuskim i na Pomorzu Zachodnim nawet 10 st. C.
- Zrobi się niebezpiecznie. IMGW ostrzega przed gołoledzią
- Nadciąga silna wichura. Przed nami też gołoledź. Niemal cała Polska w alertach pogodowych
W wielu miejscach temperatury maksymalne rzędu 12-13 st. C. pozostaną jeszcze w czwartek, 21 listopada. Na Podkarpaciu może to być nawet 15 st. C. Znów chłodniej na zachodzie (5-6 st. w zachodnich województwach). Sytuacja pogorszy się w piątek. Mróz ma wystąpić na Podhalu, a w całym kraju raczej chłodno, od 3 do 6 st. C. Wyróżniać się pod względem temperatury będzie Suwalszczyzna - tam 10 st. C.
Centrum Modelowania Meteorologicznego w zamieszczonym w mediach społecznościowych wpisie komentuje, że na 20 listopada spodziewane jest apogeum ocieplenia, za to około 22. dnia miesiąca nastąpi powrót do typowych listopadowych temperatur. Zaznaczono, że "prognozy są jeszcze obarczone dużą niepewnością".
Choć szczyt cieplejszej fali przypadnie na połowę następnego tygodnia, słupki termometrów zaczną piąć się w górze już w najbliższą środę.
ms/IMGW
REKLAMA
REKLAMA