1000 dni wsparcia dla Ukrainy. NATO stanęło na wysokości zadania?
NATO w sprawie Ukrainy stanęło na wysokości zadania. To opinia eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich Roberta Pszczela, który przez wiele lat pracował w kwaterze głównej Sojuszu. Dziś mija tysiąc dni od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny.
2024-11-19, 10:30
Ekspert OSW w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że działania NATO wspierające Kijów tak naprawdę zaczęły się po aneksji Krymu. - One jednak pomogły Ukrainie przemodelować system bezpieczeństwa. Mówię tutaj o różnych programach wsparcia szkoleniowego, wdrażania pewnych standardów, pomocy poszczególnych krajów, bo to tak się odbywa, ale pod szyldem NATO - oczywiście bez dostarczania tzw. broni śmiercionośnej. Jeśli spojrzeć na ten wkład "natowski", to on na pewno był ważnym elementem, który pomógł Ukrainie wytrzymać te pierwsze dni - zauważa ekspert.
Ogromne wsparcie
Robert Pszczel wspomniał, że przeddzień rosyjskiej napaści w lutym 2022 roku eksperci NATO pomogli Ukrainie zabezpieczać systemy krytyczne, infrastrukturę energetyczną i systemy cybernetyczne. A już po wybuchu wojny wsparcie Sojuszu ewoluowało. Najpierw nie było zgody na przekazanie samolotów, później taka zgoda zapadła. Początkowo nie było poparcia dla przekazania czołgów, ale i one ostatecznie trafiły do Ukrainy. Pytany o to ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich podkreślił, że NATO działa na zasadzie jednomyślności.
Historyczne decyzje
- W samym NATO od początku tej wojny były znaczące różnice. W momencie, kiedy potrzebny jest konsensus, nie można było pójść te kilka kroków dalej. Wsparcie, którego udziela sojusz, rzeczywiście ewoluowało, ono zostało, ale jest ono bezprecedensowe. Mówimy o wsparciu NATO dla państwa nieczłonkowskiego - również w zakresie wsparcia wojskowego, i to na dużą skalę - zaznaczył ekspert.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Robert Pszczel przyznał, że nadal są różnice zdań w NATO co do ochrony części przestrzeni powietrznej Ukrainy przed atakami rakietowymi Rosji. Komentując długo wyczekiwaną zgodę USA dla użycia przez Ukrainę zachodniej broni dalekiego zasięgu w Rosji, ekspert OSW zwrócił uwagę, że i tu nie ma całkowitego zniesienia ograniczeń. Jego zdaniem jednak bilans wsparcia Sojuszu dla Ukrainy jest pozytywny.
- 1000 dni wojny na Ukrainie. Korea Północna i Rosja zacieśniają "zróżnicowaną" współpracę
- Wstał i z ramienia zestrzelił rosyjską rakietę. Pokazano nagranie
Beata Płomecka/IAR
REKLAMA