Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Setki tysięcy ptaków do utylizacji
Kilkaset tysięcy sztuk ptaków musi zostać zutylizowanych po tym, jak w jednej z wielkopolskich wsi ponownie wykryto ognisko ptasiej grypy. Wirus jest bardzo zaraźliwy i łatwo przenosi się między drobiem. Spożywanie mięsa ptactwa zarażonego ptasią grypą jest dla ludzi całkowicie bezpieczne, o ile poddane zostało ono prawidłowej obróbce - zaznacza Główny Lekarz Weterynarii.
2024-11-21, 11:13
Ognisko ptasiej grypy wykryto we wsi Rudki w powiecie wrzesińskim. Obecność wirusa potwierdzono w jednym z gospodarstw.
Główny Lekarz Weterynarii zdecydował o utylizacji 320 tys. kur znajdujących się w gospodarstwie, gdzie potwierdzono wirusa, ale i na sąsiednich fermach. "Likwidacja hodowli już się rozpoczęła. Gospodarze w takiej sytuacji mogą liczyć na odszkodowanie związane z utylizacją drobiu" - pisze wp.pl.
Zgodnie z prawem, w razie potwierdzenia występowania ptasiej grypy, służby sanitarne wyznaczyły strefę zagrożenia (w promieniu 3 km) i zapowietrzenia (w promieniu 10 km). Obowiązują tam specjalne przepisy dotyczące hodowców, wprowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Ptasia grypa w Polsce, GIW uspokaja: mięso jest bezpieczne
Możliwe jest zakażenie się wirusem ptasiej grypy przez człowieka. "Jak dotychczas stwierdzono na świecie mniej niż 1000 przypadków zakażenia człowieka wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Jednak ogólnie są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do ograniczonej grupy osób obsługujących zakażone stada bądź pracujących na fermach, gdzie stwierdzono zakażenie drobiu" - uspokaja GIW.
REKLAMA
Główny Lekarz Weterynarii zapewnia też, iż nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się konsumentów grypą ptaków poprzez spożywanie prawidłowo przyrządzonego mięsa drobiowego i jego przetworów.
Drugi przypadek w ostatnim czasie
Wykryte w czwartek ognisko ptasiej grypy jest drugim w ostatnim czasie w Wielkopolsce. Pod koniec października, w Rączynie w gminie Raszków zutylizowano 4,2 tys. sztuk kaczek i 23 tys. czterotygodniowych brojlerów - przypomina codziennypoznan.pl.
Czytaj także:
- Nastolatek w stanie krytycznym. Powodem ptasia grypa
- Ptasia grypa zabija tygrysy w zoo. Kilkadziesiąt martwych zwierząt w ciągu miesiąca
- Kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce. Chodzi o ogromną hodowlę
Kury i indyki należą do ptaków, które łatwo zarażają się wirusem ptasiej grypy. Choroba rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt zdrowego zwierzęcia z zarażonym, ale wirusy mogą się też przenosić w wydychanym przez zwierzęta powietrzu oraz na butach i ubraniach ludzi przebywających w pobliżu - przypomina Główny Inspektorat Weterynarii.
Mapę aktualnych ognisk ptasiej grypy udostępnia w internecie Główny Inspektorat Weterynarii.
REKLAMA
codziennypoznan.pl, wp.pl, GIW, polskieradio24.pl/ mbl
REKLAMA