Fałszerze, złodzieje i tajemnice, czyli dzieła sztuki w literaturze kryminalnej
Dzieła sztuki to popularny motyw powieści kryminalnych. Tajemnice związane z prastarymi manuskryptami rozpalały wyobraźnię Umberto Eco i Dana Browna, ale także polskich autorów, jak choćby Zbigniewa Nienackiego. Najbardziej tajemnicze historie przywoływali w Polskim Radiu 24 pisarze - Małgorzata Rogala i Matek Kozubal.
2024-11-22, 12:34
Dzieła sztuki są często motywem powieści kryminalnych, których wątek snuje się wokół poszukiwań zaginionych arcydzieł. Jednym z chętnie opisywanych przez pisarzy, jest motyw zaginięcia "Portretu młodzieńca" Rafaela. - My, jako Polacy w sposób szczególny podchodzimy do tego dzieła sztuki, bo jest ono widocznym obrazem straty wojennej - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Marek Kozubal.
Jego zdaniem "Portret młodzieńca" pokazuje, że "mieliśmy w swojej kolekcji narodowej najcenniejsze dzieła sztuki światowej". - Jest mnóstwo tajemnic wokół poszukiwania tego obrazu, w latach 50. i 60., zajmowały się tym nawet amerykańskie służby specjalne - wskazał.
- To nie jest tak, że nie były podejmowane żadne kroki, one są podejmowane do dzisiaj. Pojawiają się tropy, warto je sprawdzać - powiedział Marek Kozubal.
Falsyfikat, czy kopia?
Innym dziełem sztuki, po które sięgnęła m.in. Małgorzata Rogala, jest "Targ na jarzyny" Józefa Pankiewicza. Dzieła sztuki stanowią kanwę do serii jej powieści zapoczątkowanych przez "Kopię doskonałą". - Wybrałam ten obraz, bo chciałam poruszyć wątek życia Pankiewicza w Paryżu - mówiła pisarka w Polskim Radiu 24.
REKLAMA
- Po napisaniu tej książki odezwała się do mnie kustosz z Muzeum Narodowego w Krakowie, pytając, czy wiem o badaniach prowadzonych wokół tego obrazu - wspominała. Wtedy jeszcze, jak mówiła, podejrzewano, że obraz wiszący jako "Targ na jarzyny" w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest falsyfikatem, co później potwierdziły badania. - Niesamowita historia, chciałabym ją pociągnąć dalej, zastanowić się, co się stało z tym obrazem - mówiła Małgorzata Rogala.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Łoś. Poranek nad Wissahickon" [POSŁUCHAJ]
- Jedyna na świecie rekonstrukcja "Portretu młodzieńca" Rafaela Santiego
***
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Goście: Małgorzata Rogala, Marek Kozubal (pisarze)
Data emisji: 21.11.2024
Godzina emisji: 22.06
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA