Mastektomia piersi. Sposób na uniknięcie raka
- Mastektomia piersi stosowana po to aby uniknąć ryzyka choroby raka piersi, jest bardzo trudną decyzją, zwłaszcza dla młodych kobiet. Ale te, które decydują się zabieg, robią to - jak tłumaczą - bo widziały jak chorowały ich matki lub babki - powiedział w Polskim Radiu 24, chirurg dr Klaudiusz Czerniawski, w audycji "Samo zdrowie".
2024-11-26, 20:00
Mastektomia to chirurgiczny zabieg usunięcia zdrowych piersi w celu zapobiegnięcia zachorowania na nowotwór. Jakiś czas temu zaczęło być o tym głośno. gdy na taki krok zdecydowała się Angelina Jolie.
Posłuchaj
- To niej jest mastektomia profilaktyczna, tylko mastektomia zmniejszająca ryzyko choroby. W przypadku profilaktyki, możemy mówić tylko w kontekście profilaktyki zdrowotnej, zmiany stylu życia. Nawet usunięcie obu piersi, nie daje 100 procentowej pewności, że choroba się kiedyś nie pojawi. Ponieważ usuwając piersi, usuwamy dużą część tej tkanki, ale nie możemy usunąć wszystkich jej komórek - wyjaśniał dr Klaudiusz Czerniawski.
W opinii gościa audycji powikłania po tej operacji w jakiś sposób redukują jej zalety.
To nie jest operacja dla każdej kobiety
REKLAMA
- W tej chwili w ramach refundacji z NFZ można dokonać zabiegu mastektomii w przypadku, gdy pacjentka jest nosicielem zmutowanego genu BRCA 1 i BRCA 2. Ale ta operacja nie jest refundowana gdy badania wykryją inne geny, odpowiedzialne za ryzyko rozwinięcie się tej choroby. To dziś duża bolączka dla onkologów, bo ta komercyjna operacja jest kosztowna - powiedział dr Klaudiusz Czerniawski.
Gość audycji przypomniał, że każda kobieta przychodząca na konsultacje do chirurga lub lekarza rodzinnego, jest zawsze pytana czy w jej najbliższej rodzinie ktoś chorował na raka piersi. Chodzi o najbliższe krewne, czyli matkę, babkę, ciocię itp. Gdy były przypadki tej choroby, wtedy pacjentka jest kierowana na badania genetyczne.
Jak i gdzie robi się badania genetyczne?
Ekspert przypomniał, że są specjalistyczne przychodnie, gdzie pracują lekarze genetycy. Pacjentki przechodzą wtedy badanie krwi lub z wymazu z wewnętrznej strony policzków. Pacjentki z grupy ryzyka są dodatkowo objęte programem innym niż standardowe badanie mammografem lub USG. W ich przypadku chodzi o badanie rezonansem magnetycznym, sfinansowane przez NFZ.
- Takie badanie w przypadku kobiet u których wykryto zmutowane geny można zacząć już w wieku 20 lat. W swojej praktyce spotkałem już tak młode pacjentki z tymi mutacjami. Prawdopodobnie - bo takie są szacunki - takie mutacje genetyczne może mieć nawet 100 tys. Polek. Od 40 do 80 procent może potem zachorować na raka piersi - powiedział Klaudiusz Czerniawski.
REKLAMA
Jak wyjaśnił gość audycji pacjentki z wykrytymi zmianami nie muszą od razu przechodzić mastektomii, tylko muszą znacznie częściej niż inne być badane w specjalistycznych placówkach.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: chirurg dr Klaudiusz Czerniawski
Data emisji: 26.11.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA