Ostre wystąpienie Tuska. "Musi się skończyć epoka strachu"

- Europa musi się stać samodzielna. Musi się skończyć epoka strachu i niepewności wobec Rosji - przekonywał premier Donald Tusk przed wylotem do Szwecji na szczyt państw nordyckich i bałtyckich.

2024-11-27, 10:37

Ostre wystąpienie Tuska. "Musi się skończyć epoka strachu"
Donald Tusk przed wylotem do Szwecji na szczyt państw bałtyckich i nordyckich . Foto: PAP/Krystian Maj/KPRM

Premier Donald Tusk zapowiedział, że środowe rozmowy będą dotyczył trzech kwestii, w których Polska "ostatnimi czasy odgrywa, tak czy inaczej, kluczową rolę".

Czytaj także:

Są to relacje Europy ze Stanami Zjednoczonymi po ostatnich wyborach prezydenckich w USA w kontekście bezpieczeństwa Zachodu, współpraca regionalna w kontekście bezpieczeństwa oraz wojna w Ukrainie.

Donald Tusk przed wylotem do Szwecji. Jednym z tematów obrona przed Rosją

Spotkanie to - zdaniem szefa rządu - jest kuczowe przede wszystkim w kwestii polskiej prezydencji, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku.

REKLAMA

- Od wielu miesięcy (...) Polska szuka formuły łączącej państwa, która mają jednoznaczne i bardzo podobne, jeśli nie identyczne, stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich, NATO, Ukrainy, bezpieczeństwa regionu i polityki wobec Rosji - oznajmił Tusk.

- Dobrze się składa, że akurat państwa regionu bałtyckiego mają politykę bardzo podobną, która musi dostać się polityką całej Unii Europejskiej i NATO - zauważył.

Premier dodał też, że Polsca oraz opaństwa bałtyckie aktywnie pracują nad linią obrony przed ewentualną rosyjską agresją.

REKLAMA

- U nas jest to Tarcza Wschód a państwa bałtyckie podobny system fortyfikacji budują, chcemy zrobić z tego jedno przedsięwzięcie - zaznaczył.

Tusk chce zbudowania "navy policing"

Tusk zapowiedział również, że zamierza namawiać partnerów do jak najszybszego utworzenia "navy policing - wspólnego przedsięwzięcia kontrolowania i zabezpieczania wód bałtyckich na wzór Baltic Air Policing". Chodzi o formułę zabezpieczenia wód Bałtyku analogicznie do już istniejącego Baltic Air Policing - czyli kontrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.


Posłuchaj

Wystąpienie Donald Tuska przed wylotem do Szwecji na szczyt państw bałtyckich i nordyckich/IAR 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

- Będę przekonywać naszych partnerów o potrzebie natychmiastowego utworzenia analogicznej formuły, jeśli chodzi o kontrolowanie i zabezpieczania wód bałtyckich, do "navy policing", wspólnego przedsięwzięcia państw, które leżą nad Bałtykiem i które mają to samo poczucie zagrożenia jeśli chodzi o Rosję - mówił premier.

REKLAMA

"Europa musi się stać samodzielna"

Zdaniem Tuska niezbędna będzie również rozmowa o potrzebie "obudzenia ambicji europejskich", bo "nie ma żadnych powodów, by dziś Europa miała wobec kogokolwiek kompleksy".

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie ewoluowała w najbliższych miesiącach polityka amerykańska - oczywiście musimy pielęgnować relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ale Europa musi się stać samodzielna. Musi się skończyć epoka strachu i niepewności wobec Rosji - zauważył szef polskiego rządu.

REKLAMA

Jeśli Europa jest zjednoczona - według Tuska - "Rosja jest wobec Europy karłem technologicznym, finansowym i gospodarczym".

Czytaj także:

- Jeśli Europa jest podzielona, Rosja stanowi zagrożenie dla każdego państwa z osobna - podsumował premier.

"Europejska gospodarka musi stać się potęgą"

- Będziemy rozmawiali nie tylko o ambicjach regionu, ale całej UE. Gospodarka europejska musi stać się na nowo potęgą, potęgą wzrostu, potęgą, która nie boi się żadnej konkurencji - powiedział Tusk.

Dodał, że w tej chwili "poprzez ograniczenia, przesadne regulacje, czasami naiwne ambicje dotyczące ochrony całej planety" Europa staje się coraz mniej konkurencyjna. Podkreślił, że zmiany trzeba zacząć od cen energii.

REKLAMA

- Energia w Europie nie może być dwa, trzy razy droższa od energii w Stanach Zjednoczonych czy Chinach, nie mamy wtedy szans - stwierdził.

Tusk: "nic o Ukrainie bez Ukrainy"

Premier zapowiedział, że na spotkaniu w Szwecji przedstawi też polski punkt widzenia w sprawie Ukrainy.

REKLAMA

- Jestem właściwie pewien, że on zostanie przyjęty przez wszystkich naszych partnerów, a więc przede wszystkim powtórzę: nic o Ukrainie bez Ukrainy, wszyscy chcielibyśmy pokoju, ale musi to być pokój sprawiedliwy, szanujący integralność terytorialną Ukrainy - oświadczył. Jego zdaniem, "najskuteczniejszą ochroną polskich i europejskich granic jest wsparcie dla Ukrainy".

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej