Prezydent zawetuje wolną Wigilię? "Byłoby super"
Niektórzy politycy z zadowoleniem reagują na wieść, że prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii. W Sejmowych kuluarach słyszymy to nawet z ust posłów koalicji, których głosami uchwalono wspomniany dokument. Część przyznaje to nieoficjalnie, ale są też tacy, jak Ryszard Petru, którzy wręcz namawiają Andrzeja Dudę do sprzeciwu. Sporne nadal pozostają zapisy zwiększające do trzech liczbę niedziel handlowych w grudniu.
Michał Fabisiak
2024-11-28, 19:27
Jak dowiedziało się Polskie Radio prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii, jeśli trafi do niego w kształcie uchwalonym w środę przez Sejm. Nasze źródła w Pałacu twierdzą, że Andrzej Duda popiera to, żeby 24 grudnia Polacy mogli odpocząć od pracy, ale nie podoba mu się, że w zamian posłowie chcą wprowadzić dodatkową, trzecią niedzielę handlową w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia.
- To rozwiązanie niekorzystne dla pracowników handlu. Myślę, że pan prezydent się na to nie zgodzi. Senat musi poprawić ustawę uchwaloną przez Sejm. W przeciwnym razie posłowie będą pracować nad nią od nowa - tłumaczy źródło Polskiego Radia z Kancelarii Prezydenta. Jak dodaje, w tej sprawie prezydent może sięgnąć po weto.
Inna osoba z otoczenia prezydenta łagodzi ten przekaz. - Ustawa dopiero została uchwalona przez Sejm. Senat może jeszcze wnieść do niej poprawki. Jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta - mówi Polskiemu Radiu.
Dla Senatu jest to jednak jasny sygnał, którego politycy zasiadający w tej izbie nie mogą lekceważyć.
REKLAMA
Petru: jeśli będzie weto to będzie super
- Nie sądzę, żeby prezydent odważył się na weto, gdyby sprawa dotyczyła tegorocznej Wigilii. Ale w związku z tym, że chodzi o przyszły rok, rzeczywiście może wykonać taki manewr. Powie, że robi to w interesie tych, którzy będą pracować jedną niedzielę więcej. Trzeba będzie przemyśleć tę ustawę, żeby nie popełnić jakiegoś błędu - analizuje doniesienia Polskiego Radia senator KO pragnący zachować anonimowość.
Część polityków koalicji rządowej nawet cieszy się na wieść o potencjalnym wecie. - Uważam, że pan Andrzej Duda dobrze dostrzegł olbrzymie ryzyko większej liczby dni handlowych. Może wykaże się odwagą i zawetuje - mówi Ryszard Petru z Polski 2050. Jego zdaniem, taka decyzja byłaby dobra dla gospodarki. Ryszard Petru wyjaśnia, że nie jest zwolennikiem ustawy uchwalonej w środę przez Sejm.
- To jest kompromis, który musiał wyjść z tej Izby. Ale jeśli będzie weto prezydenckie, to będzie super - oświadcza Petru. Dodaje, że najlepszym rozwiązaniem jest, aby Wigilia była dniem pracującym. Jednak to właśnie Polska 2050, Koalicja Obywatelska i PSL poparły poprawki zgodnie z którymi Wigilia będzie dniem wolnym, ale dopiero od przyszłego roku, a w zamian wprowadzona zostanie dodatkowa niedziela handlowa.
REKLAMA
Poseł PiS: znam poglądy pana prezydenta
Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za pierwotnym projektem Lewicy, zgodnie z którym Wigilia miałaby być wolna od pracy już od tego roku. Politycy tej partii zapowiadają, że będą próbowali przywrócić ten stan rzeczy w Senacie. Nie są natomiast zaskoczeni sygnałami, jakie w tej sprawie napływają z Pałacu Prezydenckiego.
- Znam poglądy pracownicze pana prezydenta również w tej sprawie. To była dyskusja z rządem pana premiera Morawieckiego, wtedy również takie rozwiązania były dyskutowane. Pan prezydent był bardzo pryncypialny i wtedy zgodził się na niedzielę handlową w sytuacji pandemicznego kryzysu i tylko po deklaracji, że będzie to jednorazowa historia - mówi portalowi polskieradio24.pl poseł PiS Paweł Szrot. Zwraca on również uwagę, że projekt uległ zasadniczej zmianie.
- Intencja tej ustawy to najbliższa wolna Wigilia, więc myślę, że prezydent oceniając tę ustawę i patrząc na jej złe aspekty, także będzie oceniał tę okoliczność - dodaje poseł PiS. Paweł Szrot zaznacza jednak, że nie wie jaką decyzję podejmie prezydent. Na razie nie wiadomo nawet, kiedy trafi ona pod obrady izby.
Kiedy Senat zajmie się ustawą?
Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski mówi, że o terminie rozpatrzenia regulacji zdecyduje Marszałek Senatu. - Najbliższe posiedzenie jest 4-6 grudnia. Decyzja zapadnie przed posiedzeniem. Osobiście jestem za tym, żebyśmy rozpatrzyli ustawę o wolnej Wigilii - mówi portalowi polskieradio24.pl. Krzysztof Kwiatkowski nie chciał jednak powiedzieć jaka będzie decyzja Senatu w tej sprawie.
REKLAMA
- O tym, czy będą potrzebne jakieś poprawki, a tym bardziej, czy senat uchwali jakieś poprawki będziemy rozmawiać w gronie senatorów koalicyjnych. Wówczas będę przedstawiał swój pogląd bardzo wyraźnie. Teraz mogę powiedzieć tylko, że uważam, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy - tłumaczy Kwiatkowski.
Senat ma 30 dni na rozpatrzenie ustawy. Izba może ją przyjąć, odrzucić lub wprowadzić do niej poprawki. Dwie ostatnie decyzje będą oznaczać, że ustawa ponownie wróci do Sejmu, który będzie mógł przyjąć uchwałę senatorów lub odrzucić - w tym drugim przypadku potrzebuje bezwzględnej większości głosów. Następnie ustawa trafi do prezydenta. Andrzej Duda będzie mógł ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
- Ci rodzice dostaną dłuższy urlop. Jest decyzja Sejmu ws. przyspieszenia prac
- Ponad 300 mln zł strat. Poczta Polska chce zwolnić tysiące pracowników
Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA