Tak pomagają uchodźcom z Ukrainy. Stowarzyszenie Patchwork o swoich celach

- Pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest głównym celem naszej organizacji. Jesteśmy zaskoczeni jak wiele instytucji i zwykłych ludzi chce nas wspomagać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork w Krakowie. 

2024-12-01, 09:47

Tak pomagają uchodźcom z Ukrainy. Stowarzyszenie Patchwork o swoich celach
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak wyjaśniła rozmówczyni audycji, Patchwork to stowarzyszenie, którego celem jest pomoc dla rodzin ukraińskich, które przyjechały do Polski z powodu wybuchu wojny. Koncentrują się najbardziej na rodzinach z dziećmi z niepełnosprawnością. Organizacja działa już pięć lat i działa na terenie Małopolski.

Posłuchaj

Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Temat dnia") 25:35
+
Dodaj do playlisty

- My jesteśmy organizacją feministyczną, która wspiera rodziny z niepełnosprawnościami, ale same też jesteśmy imigrantkami. Większość osób z zarządu stowarzyszenia to matki dzieci z niepełnosprawnościami - mówiła Maria Buchanowska.

Pomoc dla rodzin z Ukrainy

Wszystko zaczęło się w 2019 roku od nieformalnych spotkań w Krakowie uchodźców z Ukrainy, które z czasem przekształciły się w prężnie działającą organizację.

Maria Buchanowska urodziła się w Rosji i długo mieszkała w Petersburgu, a potem poznała męża z Ukrainy. Następnie razem z nim i dziećmi przyjechała do Polski - dokładnie po kijowskim Majdanie. Nie chce wracać do kraju męża, bo jest przeciwniczką agresji Putina na Ukrainę.

REKLAMA

Od pięciu lat mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym. Postanowiła więc pomoc rodzinom ukraińskim, które mają dzieci z niepełnosprawnością.

- Całe moje życie jest związane z tymi dziećmi. Nasza organizacja jest naprawdę patchworkowa. W tym sensie, że jesteśmy wielokulturowym stowarzyszeniem, organizacją inkluzywną i feministyczną. Jesteśmy bardzo otwarci na różnorodność. Mamy duże wsparcie ze strony Polaków. Nie oczekiwałyśmy z koleżankami po wybuchu wojny, że będzie to aż tak duża pomoc. Na przykład ze strony naszych kolegów ze szkół specjalnych w Krakowie - tłumaczyła Maria Buchnowska.

W jej opinii ukraińskie dzieci dotknięte niepełnosprawnością, mają w Polsce większe możliwości do nauki i rehabilitacji. Stowarzyszenie zapewnia wsparcie dla dzieci i osób do dwudziestego piątego roku życia.

Kursy zawodowe i językowe

Stowarzyszenie Patchwork pomaga imigrantom z Ukrainy także w zdobywaniu mieszkania, pomocy finansowej i szukaniu pracy.

REKLAMA

- Można powiedzieć, że są różne poziomy naszego wsparcia. Pierwszy to bardzo podstawowa pomoc w zdobyciu jedzenia, mieszkania. Drugi to już pomoc systemowa od społeczności lokalnych, chodzi o możliwość zdobycia środków na bezpłatne kursy języka polskiego. A kolejny to już praktyczne warsztaty jak założyć własną firmę np. salon fryzjerski, zakład krawiecki i salon beauty - powiedziała Maria Buchnowska.

Stowarzyszenie Patchwork uczy także języka angielskiego w formie online oraz prowadzi warsztaty prowadzenia księgowości w działalności gospodarczej i obsługi wielu programów komputerowych. Stowarzyszenie zapewnia wsparcie dla dzieci i osób do dwudziestego piątego roku życia.

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Maria Buchanowska ze stowarzyszenia Patchwork w Krakowie
Data emisji: 01.12.2024
Godzina emisji: 07.30

PR24

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej