Program Czyste Powietrze wraca na zalanych terenach. Jasna deklaracja Kierwińskiego

2024-12-04, 09:41

- Ponowne uruchomienie konkursu na terenach zalanych przez powódź jest kwestią 10 dni - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński, pytany o program Czyste Powietrze. - Konkurs będzie obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, właśnie dobiegają końca uzgodnienia warunków otrzymania wypłat - dodał.

W ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział natychmiastowe wstrzymanie naboru nowych wniosków do programu Czyste Powietrze. Zdaniem kierownictwa instytucji skala nadużyć w programie jest tak duża, że trzeba go wstrzymać do wiosny, by przeprowadzić reformę.

Z programu wciąż jednak będą mogli korzystać odbudowujący swoje domy mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. - Konkurs Czyste Powietrze dla osób indywidualnych, które dotknęła powódź, będzie uruchomiony - zadeklarował w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński.

Czyste Powietrze działa dla powodzian. Trwa ustalanie warunków

Wskazał, że konkurs będzie obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Przyznał, że rozmawia w tej sprawie z prezes Funduszu i że właśnie dobiegają końca uzgodnienia warunków otrzymania wypłat. Dodał, że ponowne uruchomienie konkursu jest kwestią najwyżej 10 dni.

Pytany, czy powodzianie zmuszeni będą do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne przy okazji odbudowy zalanych domów, odparł, że "na pewno nie będzie zmuszania kogokolwiek do niczego". - To mają być pieniądze, które pomogą odbudować się ludziom - podkreślił Marcin Kierwiński. 

REKLAMA

Czyste Powietrze wróci wiosną. Po zmianie zasad

Czyste Powietrze dla wszystkich będzie wznowione na przełomie marca i kwietnia - informowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Program przejdzie też pewne zmiany, pojawią się operatorzy, którzy będą wspierali beneficjentów w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania, po zakończenie.

Zaliczka z programu będzie teraz wypłacana na konto osób, które przeprowadzają remont, a nie na rachunek wykonawcy.

Czytaj także: 

Od początku funkcjonowania Czystego Powietrza, czyli od 2018 roku, w programie złożono ponad milion wniosków na łączną kwotę około 37 miliardów złotych.

Jedynka, PAP/ mbl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej