Roboty chirurgiczne to rewolucja w szpitalach. Lekarze będą mogli dłużej pracować

2024-12-08, 08:44

Robot operacyjny da Vinci umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji przy użyciu minimalnie inwazyjnej techniki i narzędzi. Jak dokładnie działa?

W centrum Chirurgii Robotycznej przeprowadzono cztery pierwsze operacje bariatryczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Zestaw robotyczny jest wykorzystywany również do takich dziedzin jak: ginekologia, chirurgia kolorektalna (zabiegi w zakresie jelita grubego i odbytu), urologia, operacje kardiochirurgiczne, laryngologiczne, torakochirurgiczne, operacje chirurgii twarzowoszczękowej, operacje tarczycy z dostępu przez dół pachowy, operacje w zakresie wątroby i trzustki.

- To nie robot operuje, tylko lekarz, który siedzi przy konsoli i steruje na odległość telemanipulatorami i to od jego umiejętności zależy przebieg operacji - powiedział płk. dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego.

Chirurgiczny robot da Vinci X. Wielka pomoc dla lekarzy

Jedną z zalet operowania przy pomocy robota jest to, że lekarz "ma fantastyczny wgląd w jamę brzuszną".

REKLAMA

- My jesteśmy wewnątrz tego miejsca operowanego, widzimy w olbrzymim przybliżeniu trójwymiarowy obraz, a do tego siedzimy w komfortowej pozycji - powiedział lekarz. Operator, jeśli się zmęczy, może w każdej chwili wstać, rozprostować kręgosłup, a nawet napić się kawy.

- Dysponujemy precyzyjnymi narzędziami, które potrafią się wyginać jak nasze nadgarstki i nic nas nie ogranicza - tłumaczył dr Doniec.

Robot w precyzyjnych zabiegach eliminuje ewentualne drżenie rąk. To sprawia, zabieg jest doskonalszy niż laparoskopowy.

Nie bez znaczenia jest również to, że dzięki wygodzie w posługiwaniu się robotem, "doświadczeni lekarze będą mogli iść na emeryturę później i dłużej służyć pacjentom". A właśnie tych doświadczonych lekarzy brakuje najbardziej.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/pr24.pl/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej