AI w świecie fotografii. Czy sztuczna inteligencja może być autorem zdjęcia?

Fotografie tworzone przez sztuczną inteligencję (AI) są już na tyle doskonałe, że nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od prac zrobionych ludzką ręką. Czy wytwory AI są chronione prawem autorskim? O perspektywie prawnej autora fotografii na etapie tworzenia oraz wykorzystywania jego twórczości przez narzędzia sztucznej inteligencji mówił w Polskim Radiu 24 mec. Marek Trojnarski, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.

2024-12-14, 12:15

AI w świecie fotografii. Czy sztuczna inteligencja może być autorem zdjęcia?
Zdjęcie z serii "Pseudomnesia | The Electricia" Borisa Eldagsena zwyciężyło w konkursie organizowanym przez Sony Photography Award w 2023 roku w kategorii "open". Autor zgłoszenia odmówił przyjęcia nagrody, przyznając, że nie jest to praca wykonana samodzielnie przez niego. Foto: Boris Eldagsen

Jeśli w trakcie tworzenia obrazów dla użytkowników narzędzia te wykorzystują zdjęcia prawdziwych fotografów, to czy mogą w przyszłości "zastąpić" również ludzi, naśladując styl i tematy już istniejących prac?


Posłuchaj

Mec. Marek Trojnarski o kwestii praw autorskich obrazów wygenerowanych przy wsparciu AI (Głębia ostrości) 21:02
+
Dodaj do playlisty

 

Unijny AI Act, rozporządzenie, które jest obowiązującym prawem w Unii Europejskiej od sierpnia 2024 r., wymaga, aby twórcy narzędzi AI korzystali z baz danych do trenowania w sposób legalny, np. na zasadzie licencji lub w ramach obowiązujących wyjątków. Należy prowadzić dokumentację, ujawniającą rzeczywiste źródła danych użytych do treningu, aby móc to w przyszłości wykazać.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Głębia ostrości
Prowadząca: Iga Niewiadomska
Gość: mecenas Marek Trojnarski, specjalizujący się w prawie własności intelektualnej
Data emisji: 14.12.2024
Godzina emisji: 11.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej