Wirusowe zapalenie wątroby. Może prowadzić do nowotworu

- Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby jest skutecznym sposobem uniknięcia zarażenia, ale zawsze trzeba ją diagnozować przeciwnowotworowo, poprzez badania USG i tomograf, w przypadku jej marskości lub stłuszczenia - powiedział w Polskim Radiu 24, dr n. med. Piotr Hevelke, chirurg onkolog w audycji "Samo zdrowie". 

2024-12-18, 20:00

Wirusowe zapalenie wątroby. Może prowadzić do nowotworu
Wątroba jest największym organem wewnętrznym ludzkiego organizmu.Foto: Shutterstock / Leoschka

W opinii gościa audycji to że wątroba waży około 1,5 kilograma, to dla nas szansa na przyszłość i spory zapas bo do normalnego funkcjonowania potrzebujemy 300-400 gramów tego organu, reszta powinna być naszą rezerwą na resztę życia.

Posłuchaj

dr n. med. Piotr Hevelke, chirurg i onkolog gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Samo zdrowie") 26:25
+
Dodaj do playlisty

 

- Większość z nas słyszała o wirusowym zapaleniu wątroby, to poważna choroba, bo są grupy wirusów i bakterii, które potrafią porządnie ją uszkodzić lub doprowadzić do jej trwalej niewydolności. Szkodzimy wątrobie dostarczając jej szkodliwe, toksyczne substancje jak np. alkohol, ale wiele zależy od przestrzeganiu zasad higieny - tłumaczył Piotr Hevelke.

REKLAMA

Zapalenie typu C było latami nieznane medycynie

Według gościa audycji jeszcze kilkadziesiąt lat temu medycyna nie wiedziała o istnieniu wirusa HCV,  ani jak określać poszczególne typy wirusów. Wirus HCV typu C, trafia do organizmu przez układ krwionośny od innych nosicieli, dlatego nie każdy może zostać krwiodawcą i dlatego są oni badani czy nie są nosicielami.

Dopiero dwadzieścia lat temu, udało się stworzyć skuteczne testy na jego wykrycie. To bardzo ważne, bo u 70 procent zakażonych nie widać objawów zapalenia wątroby. Wiele razy się zdarza, że wirus uszkadza, tylko część wątroby, ale proces zapalny nadal się tli przez wiele lat, co prowadzi do marskości wątroby, a potem do pierwotnego raka wielokomórkowego.  Szczepienia przeciwko wirusowi typu B dały pozytywne efekty, ale w Europie widać wzrost chorych na wirus typu C, bo jest trudniej wykrywalny.

- Przyczyną wzrostu chorych na nowotwory wątroby są zachorowania na wirusowe zapalenia wątroby typu B i C . Innym powodem jego powstania jest uzależnienia od alkoholu oraz stłuszczenia wątroby z powodu otyłości. Stłuszczenie z powodu nadmiaru masy prowadzi z czasem do zwłóknienia wątroby, do jej marskości i potem do raka pierwotnego - wyjaśniał Piotr Hevelke.

To rak trudny do wykrycia

Wątroba jako narząd długo nie daje sygnałów choroby, a objawy guza nowotworowego mogą się pojawić dopiero wtedy, zacznie naciskać na drogi żółciowe lub pojawiają się typowe objawy niewydolności wątroby.

REKLAMA

- Mamy narzędzia do jego wykrycia od USG po tomograf. Na pewno trzeba badać wątrobę pod kątem tej choroby u pacjentów, u których stwierdzono marskość wątroby lub jej stłuszczenie. Ale są różne typy marskości wątroby. Dlatego tak ważne jest samo zapobieganie marskości wątroby. Każdy człowiek, który ma kontakt ze służbą zdrowia lub ma różnego typu zachowania seksualne, powinien się zaszczepić. Bo można się zarazić wirusem typu B, C i D np. przez produkty krwiopochodne. Endoskopia też może być czynnikiem zakażenia, tak samo jak źle zrobiony tatuaż,  strzyżenie u fryzjera, zabieg u kosmetyczki. Trzeba samemu pilnować, żeby narzędzia w takich miejscach były prawidłowo wysterylizowane - tłumaczył Piotr Hevelke. 

REKLAMA

***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość:  dr n. med. Piotr Hevelke, chirurg, onkolog
Data emisji: 18.12.2024
Godzina emisji: 19.33

 

Źródło: Polskie Radio24 /sw 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej