Niebezpiecznie w Tatrach. "Cienki lód jest nieprzewidywalny"

- Teraz tatrzańskie stawy są pokryte cienką warstwą lodu, więc apelujemy do turystów, aby nie wchodzili na taflę - podkreślają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obecnie na szlakach panują bardziej "wiosenne" warunki, jednak nie wyklucza to określonych zagrożeń.

2024-12-19, 19:38

Niebezpiecznie w Tatrach. "Cienki lód jest nieprzewidywalny"
TPN apeluje do turystów, by nie wchodzili na lód na Morskim Oku. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Niedawno służby ratownicze ostrzegały przed zagrożeniem lawinowym. Do groźnych wypadków na szlakach doszło w Tatrach i na Babiej Górze. Ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego i Górskiego Pogotowia Ratunkowego musieli udzielić pomocy łącznie trzem osobom - dowiedziało się wówczas Polskie Radio. Ale nie tylko z tego powodu górscy turyści powinni mieć się na baczności. 

W czwartek Tatrzański Park Narodowy poinformował, że tydzień przed świętami w górach panuje odwilż. Na góskich stawach topnieje lód, w tym również na Morskim Oku. Stąd apel TPN do turystów, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na cienką wartswą lodu. Z łatwością może się ona złamać, a wówczas łatwo o bardzo niebezpieczny wypadek. 

W Tatrach wciąż niebezpiecznie. Jest apel do turystów

W Zakopanem termometry w czwartek wskazywały 14 stopni Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu - 2 st. C., a nad Morskim Okiem - 8 st. C. Na szlakach jest więc bardziej wiosennie, niż zimowo.

REKLAMA

- Na szlakach zalega mokry śnieg, ale zima dopiero nadchodzi. Teraz tatrzańskie stawy są pokryte cienką warstwą lodu, więc apelujemy do turystów, aby nie wchodzili na taflę. Lód jest bardzo cienki i jest nieprzewidywalny. Musimy wiedzieć, że wchodząc na taki lód, nawet w środku zimy, podejmujemy ryzyko, bo pokrywa lodowa jest rozmieszczona nieregularnie, nierównomiernie, a najbardziej niebezpiecznymi miejscami są wpływy i wypływy - powiedział Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Pracownicy TPN apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte Morskie Oko Pracownicy TPN apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte Morskie Oko

Przejście po Morskim Oku? Tylko w jednej sytuacji

Według pracownika parku przejście po zamarzniętej powierzchni Morskiego jest możliwe, ale tylko i wyłącznie w okresie mroźnej zimy - kiedy obejście szlakiem wokół jeziora jest zagrożone zejściem lawin.

Czytaj także: 

- Wtedy rzeczywiście zalecane jest przejście przez środek Morskiego Oka. Takie odstępstwa są stosowane, ale w środku zimy, kiedy jest gruba pokrywa lodowa i przez dłuższy czas panują ujemne temperatury - wyjaśniał.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

W wyższych partiach Tatr obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. W wielu miejscach na szlakach występują oblodzenia. Wybierając się w wyższe partie gór trzeba mieć zimowy sprzęt turystyczny, taki, jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, czyli: detektor, sondę i łopatkę.

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej