Niecodzienna transakcja. Kościół kupił od luteran świątynię dla Polaków
Polscy wierni w Sztokholmie będą mieć swoje miejsce. Doszło do transakcji między Kościołem katolickim a luterańskim Kościołem Szwecji.
2024-12-22, 20:15
Sztokholm. Świątynia dla Polaków
Nie podano szczegółów umowy, ale we wspólnym oświadczeniu luterański biskup Sztokholmu Andreas Holmberg oraz rzymskokatolicki biskup kardynał Anders Arborelius podkreślili wagę ekumenizmu. "Ważne, aby kościół dalej służył chrześcijanom" - wskazano.
Górująca nad miastem zabytkowa neogotycka świątynia św. Jana z 1890 roku jest miejscem spotkań nie tylko katolików z Polski, ale też wiernych z Ukrainy. - Możemy mówić o stabilizacji i własnym miejscu w Sztokholmie - przekazał PAP rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Paweł Drążyk.
Wcześniej właściciel nieruchomości, chciał przeznaczyć kościół na inne cele, a katolikom groziła wyprowadzka. Wyzwaniem był też zły stan techniczny obiektu i okresowe wyłączenia z użytkowania.
Szwecja. Przypływ i zarazem odpływ wiernych
W ciągu ostatnich 10 lat Kościołowi katolickiemu w Szwecji przybyło 19 tys. członków, większość to imigranci, w tym z Polski. W rejestrze wiernych jest obecnie 130 tys. osób, a szacuje się, że może być ich 150 tys. Wiąże się to z koniecznością pozyskiwania nowych obiektów. Wraz z kościołem św. Jana w centrum Sztokholmu będą znajdować się cztery kościoły katolickie. Zarazem maleje liczba wiernych Kościoła Szwecji, a protestanckie świątynie są zamieniane na domy kultury, siłownie lub browary.
REKLAMA
- Papież nie wyszedł do wiernych. "Jest mi przykro, że nie jestem z wami"
- Profanacja w podkarpackim kościele. Rozbito figurę Jezusa
- Spowiedź tylko dla pełnoletnich? Do Sejmu trafiła petycja
Źrodło: PAP/jp
REKLAMA