Dobre wieści dla właścicieli aut na gaz. "Rynek LPG będzie stabilny"
Polska Organizacja Gazu Płynnego przewiduje, że sytuacja będzie podobna w przyszłym roku. Dyrektor generalny POGP Bartosz Kwiatkowski zaznacza, że stabilizacja rynku była widoczna od wielu lat, z wyjątkiem początku pandemii, gdy Polacy mniej się przemieszczali.
2024-12-22, 12:24
Rynek gazu płynnego w Polsce. "75 proc. stanowi autogaz"
Kwiatkowski podkreślił, że "rynek utrzymuje się na bardzo zbliżonym poziomie". Mowa jest o "mniej więcej 1,8-1,9 mln ton rocznie, rocznie różnice sięgają 1 pkt proc.". W ocenie dyrektora perspektywy na 2025 rok są umiarkowanie pozytywne. Wyjaśnił ponadto, że w Polsce ok. 75 proc. rynku LPG stanowi autogaz - szacuje się, że ok. 13 proc. samochodów osobowych w kraju zasilanych jest gazem płynnym LPG. Ale paliwo to wykorzystywane jest również do zbiorników grzewczych przydomowych lub przyzakładowych - głównie na terenach wiejskich - z kolei w 10 proc. do butli turystycznych.
Posłuchaj
Embargo na LPG z Rosji
Od piątku obowiązuje unijne embargo na dostawy gazu płynnego LPG z Rosji. Ministerstwo Przemysłu podkreśla, że Polska jest na to przygotowana. Resort zaznacza, że nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku. Z danych Izby wynika, że w ciągu roku średnio litr tego paliwa zdrożał o 35 groszy. Przedstawiciele branży wyjaśniają, że różnica "odzwierciedla właśnie zmianę kierunku dostaw".
Obecnie za litr LPG trzeba płacić mniej więcej 3 złote 15 groszy. - Biorąc pod uwagę warunki zewnętrzne, czyli ciepłą zimę, niski wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej - powodujący, że konkurencja o ten gaz na rynkach światowych jest większa - jak również dużą nadpodaż płynnego gazu LPG z USA, które są jego największym globalnym eksporterem, spodziewamy się, że ceny będą bardzo stabilne; będą utrzymywać się mniej więcej na obecnym poziomie - stwierdza Bartosz Kwiatkowski.
Posłuchaj
- Koszt przejechania stu kilometrów. Elektryki daleko za LPG i dieslem
- Ukraińcy zniszczyli rosyjską bazę paliwową. Spłonęły dwie lokomotywy
Źródło: Polskie Radio/łl
REKLAMA