Ferie zimowe na nowych zasadach. MEN wyjaśnia, co się zmieni
Ferie zimowe w 2025 roku odbędą się po raz ostatni na starych zasadach. Rzecznik MEN w rozmowie z Polskim Radiem przypomina, że od 2026 roku resort edukacji wprowadza zmiany w organizacji wypoczynku uczniów po pierwszym semestrze nauki.
2025-01-04, 11:43
Nowa organizacja ferii zimowych od 2026 roku
Choć ferie zimowe nadal będą trwać dwa tygodnie, a w całym kraju będą rozłożone w sumie na 6 tygodni, to województwa zostaną podzielone tylko na 3 tury, a nie na 4, jak dotychczas. – Istotna różnica polega na tym, że, o ile teraz te tury się zazębiają, to od 2026 roku nie będą się zazębiać. W momencie, gdy jedna tura zakończy ferie, dopiero kolejna tura te ferie będzie zaczynać – wyjaśnia Piotr Otrębski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Grupy województw nie będą stałe, więc w 2026 roku województwo mazowieckie będzie miało ferie w tym samym czasie, co pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, ale w kolejnych roku ten podział będzie inny.
Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2025/2026:
- 19 stycznia - 1 lutego 2026: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
- 2 lutego - 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
- 16 lutego - 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Kiedy ferie zimowe w 2025 roku?
Tegoroczne ferie zimowe, jeszcze na starych zasadach, rozpoczną się 20 stycznia. Jako pierwsi swój odpoczynek będą mieć uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Zakończą go 2 lutego. Uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 27 stycznia do 9 lutego. Od 3 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego. Ferie dla uczniów z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 17 lutego do 2 marca.
- Zmiany w szkołach w 2025 roku. Nowacka mówi, co czeka uczniów i nauczycieli
- Smartfony w szkołach. Nowacka stawia sprawę jasno
- Edukacja zdrowotna. Czy faktycznie jest się czego bać?
Źródło: Polskie Radio/Dominik Gołdyn
REKLAMA
REKLAMA