Plastik - wróg czy sprzymierzeniec?
Dwie strony plastiku - materiału, który zmienił świat. Dlaczego plastik nie zawsze jest zły i jak jego odpowiedzialne wykorzystanie oraz właściwy recykling mogą chronić środowisko przed negatywnymi skutkami? Jak segregować odpady, jakie innowacje wspierają zrównoważony rozwój oraz w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do minimalizacji odpadów?
2025-01-06, 20:00
Plastik to potoczne określenie całej grupy materiałów polimerowych. Dzięki lekkości, wytrzymałości i możliwościom formowania plastik znalazł bardzo szerokie zastosowanie w produkcji m.in. butelek, worków, kartonów oraz opakowań do żywności i napojów.
Posłuchaj
Anna Kozera-Szałkowska wskazała w audycji na konieczność segregacji odpadów plastikowych, które dzięki temu można łatwo poddać recyklingowi. - Powinniśmy po prostu umieć odróżnić, co jest plastikiem, co nie jest plastikiem i wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Reszta w zasadzie powinna być pozostawiona tym, którzy się na co dzień zajmują zagospodarowaniem odpadów, którzy mają do wykorzystania najróżniejsze technologie recyklingu - powiedziała. Rozmówczyni audycji tłumaczyła, że "jeżeli segregujemy odpady i jeżeli trafią one do selektywnej zbiórki, to mamy maksymalną szansę, żeby ten odpad potem mógł zostać poddany recyklingowi". - Jeżeli plastik wrzucamy do odpadów zmieszanych, to ta szansa bardzo maleje. Aż piętnaście razy więcej możemy mieć odpadów poddanych recyklingowi, jeśli tylko trafią do selektywnej zbiórki - dodała.
Kozera-Szałkowska przyznała, że obecnie "w naszym kraju poziom segregacji, czyli ilości odpadów tworzywowych, które są zbierane w selektywnej zbiórce, to jest jedna czwarta tego, co powinno być". Dodała, że "często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile przedmiotów codziennego użytku albo tych bardziej specjalistycznych powstało dzięki temu, że plastik został poddany recyklingowi".
Ekspertka tłumaczyła też, że nie jest łatwo zastąpić plastik np. jeżeli chodzi o opakowania ponieważ ma on doskonałe możliwości formowania. - Jeżeli opakowanie stanowi tylko malusieńki procent opakowanego wyrobu, to już mamy korzyść. Jeżeli pomyślimy w takich kategoriach, ile byśmy potrzebowali ciężarówek, żeby przewieźć dany produkt w innych opakowaniach, to się nagle okazuje, że potrzebowalibyśmy nie jednej ciężarówki tylko dwóch. I teraz sobie pomyślmy, ile ta ciężarówka spala? - powiedziała Kozera-Szałkowska.
REKLAMA
Gościni Małgorzaty Telmińskiej wskazała też na drugi element, "o którym na co dzień nie myślimy". - Chodzi o oszczędności jedzenia, które - zapakowane w odpowiednie opakowania z tworzyw sztucznych można przechowywać znacznie dłużej.
***
Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Anna Kozera-Szałkowska, dyrektorka zarządzająca Plastics Europe Polska
Data emisji: 6.01.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA