USA zainteresowane przejęciem Grenlandii? Donald Trump Junior przybył na wyspę

Syn prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump Jr., przybył na Grenlandię. Jego samolot z napisem "Trump" wylądował w stolicy wyspy, mieście Nuuk. Wizyta ma charakter prywatny, jednak jak informują grenlandzkie media, młody biznesmen spotka się z lokalnymi politykami opowiadającymi się za niepodległością wyspy. 

2025-01-07, 15:45

USA zainteresowane przejęciem Grenlandii? Donald Trump Junior przybył na wyspę
Komentator duńskiej gazety "Berlingske" sprawę podróży syna Trumpa na Grenlandię nazwał "upokorzeniem duńskiego rządu". Foto: PAP/EPA/Ida Marie Odgaard / shutterstock

Według nadawcy publicznego Grenlandii KNR, planowane są rozmowy Trumpa Jr. między innymi z liderem wpływowej socjaldemokratycznej partii Siumut, Erikiem Jensenem.

Wizytę Donalda Trumpa Jr. skomentowała Aaja Chemnitz Larsen, deputowana do duńskiego parlamentu i przedstawicielka partii z Grenlandii. Jak tłumaczyła, syn amerykańskiego prezydenta zawsze jest mile widziany jako turysta, podobnie jak i inni turyści zza oceanu. Zastrzegła przy tym, że wypowiedzi prezydenta elekta są niepokojące.

Pod koniec grudnia amerykański Donald Trump, ogłaszając nazwisko swojego przyszłego ambasadora w Danii, stwierdził, że od przejęcia suwerenności nad Grenlandią przez Amerykanów zależy "bezpieczeństwo i wolność świata". Wywołało to zdecydowany sprzeciw władz Grenlandii i Danii, której wyspa jest autonomicznym terytorium zależnym.

Bogactwa naturalne i strategiczne położenie

W odpowiedzi na sugestię Donalda Trumpa, premier Grenlandii Mute Egede napisał w mediach społecznościowych, że wyspa nie powinna należeć do USA. "Nie jesteśmy na sprzedaż i nigdy nie będziemy" - podkreślił polityk.

REKLAMA

Miejsce to budzi zainteresowanie Donalda Trumpa z racji strategicznego położenia w Arktyce. Ta największa na świecie wyspa ma znaczenie militarne, a także gospodarcze wraz ze zmianami klimatycznymi i topnieniem lodowców. 

Czytaj także:

Trump w 2019 roku podczas swojej pierwszej kadencji w Białym Domu złożył rządowi Danii ofertę kupna Grenlandii. Propozycja została wówczas stanowczo odrzucona przez premierkę Danii Mette Frederiksen.

Duński parlament w 1979 roku przyznał Grenlandii autonomię, która została w 2008 r. rozszerzona. Od 2009 r. Grenlandia ma prawo do ogłoszenia niepodległości od Danii, lecz dotąd nie podjęła takiej decyzji. Wyspa liczy około 56 tys. mieszkańców i otrzymuje każdego roku znaczne transfery budżetowe z Kopenhagi.

REKLAMA

Źródła: Polskie Radio / PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej