Pogoda na luty. Potężny mróz, ale tylko na chwilę. "Epizody zimy"

Znana jest najnowsza prognoza długoterminowa. Zastanawiacie się, jaka będzie pogoda w lutym? Dla fanów zimowego szaleństwa nie mamy dobrych wiadomości. Zima – wystąpi owszem, ale tylko w epizodach. Mróz i śnieg pojawią się na chwilę. Zapowiada się więc kolejny ciepły miesiąc.

2025-01-11, 09:37

Pogoda na luty. Potężny mróz, ale tylko na chwilę. "Epizody zimy"
Nowa prognoza długoterminowa na luty. Foto: WXCHARTS

Zima w styczniu tylko na moment

Wielu Polaków oczekiwało wytęsknionej zimy. Ta zaatakowała dwa razy: w okolicy Święta Trzech Króli i w aktualny weekend. Obecna zimowa aura nie potrwa jednak długo. Gwałtownej zmiany pogody możemy spodziewać się już na początku tygodnia. Chłodno będzie już tylko w poniedziałek.

Od wtorku ocieplenie – a razem z nim odwilż. Dzieci mają więc niewiele czasu, aby nacieszyć się sankami. Druga połowa stycznia zapowiada się stosunkowo ciepło – jak na miesiąc zimowy. Przeważnie ma być sucho i słonecznie. W niektórych regionach będzie padać, ale deszcz, nie śnieg. Czy taki trend się utrzyma? Najnowsza prognoza długoterminowa na luty może zaskoczyć wielu. Zima pojawi się tylko na moment. Jest to smutna wiadomość zapewne dla tych województw, które rozpoczynają ferie zimowe.

Pogoda w lutym. Co mówią prognozy długoterminowe?

Prognozy pogody na luty przedstawił serwis fanipogody.pl, powołując się na prognozy sezonowe modelu amerykańskiego CFSv2. Jak czytamy, na horyzoncie nie widać długotrwałych napływów arktycznych i kontynentalnych mas powietrza.

Śnieg tylko w górach – na pozostałych obszarach Polski tylko incydentalnie. Ochłodzenie, które się pojawi, będzie także trwało krótko.

REKLAMA

Ciepły luty i praktycznie bez śniegu

Meteorolodzy dodają, że średnia temperatura ma być wyższa od normy klimatycznej z poprzednich lat (1991-2020). Mowa o 1,5 do 4 stopni Celsjusza.

Można zapomnieć o długotrwałym widoku śniegu za oknem. Podobnie jak o dwucyfrowym mrozie. Te apogeum zimowe pojawią się w naszym obszarze tylko na moment. 

Czytaj także:

Zanikająca zima w Polsce

W ostatnich latach obserwujemy w Polsce wyraźne zmiany w charakterystyce zimy. Jak podaje serwis naukaoklimacie.pl, średnia temperatura zim w Polsce wzrosła o około 1,3 stopnia Celsjusza w porównaniu z okresem 1961–1990, co prowadzi do łagodniejszych i krótszych okresów zimowych.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w 2024 roku zima w Polsce była stosunkowo łagodna. W grudniu odnotowano wysokie temperatury, sięgające nawet 15 stopni Celsjusza, co jest nietypowe dla tej pory roku. W styczniu i lutym 2025 roku prognozy wskazują na kontynuację tego trendu, z temperaturami powyżej normy wieloletniej.

Źródła: IMGW, fanipogody.pl, naukaoklimacie.pl/sb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej