Śnieżyce nie odpuszczają. Brak prądu i trudne warunki na drogach

W województwach zachodniopomorskim i pomorskim nadal około 13 tys. odbiorców nie ma prądu. Wszystko przez obfite opady śniegu, pod którego naporem łamały się drzewa, uszkadzając linie energetyczne. Niebezpiecznie jest też na drogach - na głównych szlakach komunikacyjnych jazdę utrudnia błoto pośniegowe, a trasy lokalne są często przykryte warstwą białego puchu. Prognozy wskazują jednak, że nadchodzi odwilż.

2025-01-12, 15:30

Śnieżyce nie odpuszczają. Brak prądu i trudne warunki na drogach
Atak zimy. Polska zmaga się ze skutkami opadów śniegu. Foto: Shutterstock/FotoDax

Pogoda. Opady śniegu. Energa awarie

- 150 brygad Pogotowia Energetycznego od rana usuwa skutki awarii masowej wywołanej opadami ciężkiego, mokrego śniegu - przekazała Beata Ostrowska, rzeczniczka Energa Operator.

Mapa wyłączeń i awarii Mapa wyłączeń i awarii

Wszystkie drogi w północnych i południowych regionach, gdzie najmocniej pada śnieg, są przejezdne, ale panują na nich trudne warunki. W sumie pracuje kilkaset piaskarek. Życie kierowcom szczególnie utrudnia błoto pośniegowe.

Od wczoraj w całym kraju z powodu intensywnych opadów śniegu Państwowa Straż Pożarna interweniowała 980 razy. Najwięcej zgłoszeń było na północy - 550 w województwie pomorskim i 330 w zachodniopomorskim. Nie ma informacji o rannych. Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik PSP starszy brygadier Karol Kierzkowski, strażacy zajmowali się głównie usuwaniem obalonych drzew.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że w sobotę jedna osoba zmarła w wyniku wychłodzenia. RCB apeluje, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Należy unikać wilgoci - mokre ubrania zwiększają ryzyko wychłodzenia. Po zmoknięciu czy spoceniu trzeba jak najszybciej zmienić odzież na suchą. Zalecanie jest spożywanie wysokokalorycznych posiłków. Trzeba pić gorącą herbatę, ale unikać alkoholu, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne i przyspiesza utratę ciepła.

REKLAMA

Atak zimy. Alerty IMGW

Ostrzeżeniami została objęta duża część kraju. - Na północy silny wiatr, do 85 km/h, natomiast na południu ostrzeżenia I i II stopnia dotyczące przyrostu pokrywy śnieżnej. W wyższych partiach do 20 cm, wysoko w górach do 40 cm - przekazała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Prasek z IMGW. Ponadto na południu i w centrum obowiązują alerty przed oblodzeniem.

Mapa alertów IMGW Mapa alertów IMGW

Przed nami mroźna noc. W rejonach podgórskich temperatura może spaść do -7 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju od -6 do -3 stopni. Zimno też będzie w poniedziałek - od -2 na południu do zera na północy. Osłabną jednak śnieżyce. Opadów mogą się spodziewać mieszkańcy Śląska, Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny.

We wtorek z kolei wszędzie w Polsce temperatury powinny przebić granicę zera. Jedynie w nocy termometry pokażą ujemne wartości. Wtedy też mogą się pojawić marznące opady. W kolejnych dniach będzie coraz cieplej i nadejdzie odwilż.

Zobacz także:

Źródła: Polskie Radio/IMGW/PAP/jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej