Polscy archeolodzy odkryli skarby starożytnego miasta Ptolemais

W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego w dzisiejszej Libii polscy naukowcy odkryli część gospodarczą miejskiej rezydencji, wyposażoną w zaawansowany system gromadzenia wody pitnej oraz m.in. tajemniczą maskę, przedstawiającą ludzką twarz. Obecnie archeolodzy zaczynają badania tamtejszego akropolu.

2025-01-13, 05:40

Polscy archeolodzy odkryli skarby starożytnego miasta Ptolemais
Na zdjęciu tzw. skarb z Ptolemais, odkryty w Libii przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze znaleziska wystawiono na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie w 2008 r.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Tajemnicza maska twarzy

Najbardziej zaskakującym dla archeologów znaleziskiem była ludzka twarz wymodelowana w plastycznej masie zaprawy hydraulicznej, którą pokryto ściany jednej z cystern na wodę. Jak opisują archeolodzy, maska pozbawiona jest jakichkolwiek atrybutów umożliwiających jej identyfikację. Również brak znanych analogii daje szerokie pole do snucia rozmaitych interpretacji.

- Twarz odkryta w cysternie wykazuje pewne podobieństwo do ludzkich twarzy wyrzeźbionych na ścianach libijskiego sanktuarium w Slonta, zlokalizowanego na południe od Kyrene. Nie można całkowicie wykluczyć, że właściciel domu, a w każdym razie osoby zaangażowane w powstanie wizerunku, byli z pochodzenia Libijczykami. Wiadomo, że co najmniej od I w. p.n.e. obywatelstwo greckich miast Cyrenajki otrzymywali również szybko asymilujący się przedstawiciele libijskich elit. To jednak na razie tylko spekulacje – wyjaśnił dr Piotr Jaworski, kierownik Polskiej Misji Archeologicznej do Ptolemais.

Czytaj także:

Aleksandria – starożytna metropolia

REKLAMA

Ekwador. Odkryto miasto sprzed 2500 lat. "Zmienia dotychczasowy stan wiedzy"

Peru. Kto mieszkał w Machu Picchu? Odpowiedź dają badania DNA

Rezydencja z końca II-III w. n.e.

Archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego dotarli także część gospodarczą jednej z miejskich rezydencji - domu dostojnika. Pierwszą fazę jej funkcjonowania datują na koniec II-III w. n.e. 

- Sercem badanego, wschodniego obszaru domu był niewielki perystyl (wewnętrzny dziedziniec), wokół którego odsłonięto kuchnię, klatkę schodową prowadzącą na piętro oraz pomieszczenie dekorowane mozaiką, kilkukrotnie naprawianą - opisał dr Jaworski.

REKLAMA

Dom posiadał zaawansowany system gromadzenia wody pitnej. Jego kluczowym elementem był gromadzący deszczówkę basen, z którego woda odprowadzana była do dwóch podziemnych cystern.

Rezydencja mocno ucierpiała wskutek trzęsień ziemi. Archeolodzy sądzą, że odbudowano ją ponownie w okresie późnorzymskim. Wskazują na to trzy kamienne pojemniki ustawione blisko wejścia. 

Ptolemais w starożytnej Grecji

Ptolemais to jedno z największych starożytnych miast greckich, położone na terenie Cyrenajki - krainy historycznej znajdującej się obecnie w północno-wschodniej Libii. Miasto założyli rządzący Cyrenajką egipscy królowie z dynastii Ptolemeuszy pod koniec IV lub w III wieku p.n.e.; istniało aż do podboju arabskiego w VII wieku n.e.

- Za pomocą kompleksowych badań archeologicznych w Ptolemais chcemy poznać przeszłość tego hellenistyczno-rzymskiego miasta i życie jego mieszkańców. Prowadzimy je zarówno w skali mikro, rozpoznając wykopaliskowo starannie wybrany kwartał miejskiej zabudowy, jak i w skali makro, dokumentując za pomocą nowoczesnych metod nieinwazyjnych cały obszar miasta i jego wiejskiego terytorium - powiedział PAP dr Piotr Jaworski.

REKLAMA

Naukowcy Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powrócili do badań w tym miejscu w 2023 roku po 13 latach przerwy wymuszonej libijską wojną domową.

PAP/im


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej