Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z poniedziałku na wtorek (13/14 stycznia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-14, 06:52

Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Do spotkania i rozmów prezydentów na żywo doszło w grudniu w Brukseli.Foto: PAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL

Zachodnie kontyngenty wojskowe na Ukrainie? Zełenski rozmawiał z Macronem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem o ewentualnym rozmieszczeniu kontyngentu wojskowego na Ukrainie. Ukraiński prezydent poinformował o tym we wpisie na portalu X. Według ukraińskiego przywódcy może to być element gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy przez kraje zachodnie. "Mówiliśmy o wdrożeniu tej koncepcji oraz o potencjalnym rozszerzeniu i zaangażowaniu innych krajów w to przedsięwzięcie" - napisał Zełenski. Wyraził też wdzięczność Macronowi za nieustające wsparcie Ukrainy w walce z Rosją. "Pomaga ono chronić życie oraz przybliża nas do pokoju i stabilizacji w Europie" - dodał prezydent Ukrainy.

Niezidentyfikowany pocisk wystrzelony w kierunku Morza Japońskiego. Kolejna prowokacja Korei Północnej

"Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w stronę Morza Japońskiego" - przekazało południowokoreańskie wojsko. Zdarzenie jest monitorowane, ale Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej nie podało dalszych szczegółów, informując, że analiza incydentu jest w toku. Korea Północna po raz ostatni wystrzeliła coś, co jak twierdziła, jest hipersonicznym pociskiem balistycznym średniego zasięgu 6 stycznia. Była to pierwsza w tym roku prowokacja Pjongjang przed inauguracją prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, poinformowała Agencja Yonhap.

Możliwe są kolejne zamachy, inspirowane atakiem w Nowym Orleanie. Władze USA ostrzegają

FBI i Ministerstwo Bezpieczeństwa Krajowego wydały ostrzeżenie dotyczące możliwych zamachów terrorystycznych z użyciem pojazdów, inspirowanych przykładem zamachu w Nowym Orleanie. Apelują do Amerykanów o czujność i zgłaszanie podejrzeń. "FBI i Ministerstwo obawiają się możliwych ataków naśladowczych lub odwetowych ze względu na utrzymującą się atrakcyjność taranowania pojazdami jako taktyki dla aspirujących ekstremistów" - napisano we wspólnym oświadczeniu. "Prosimy, aby społeczeństwo zachowało czujność w odniesieniu do możliwych ataków naśladowczych lub odwetowych i zgłaszało wszelkie podejrzane działania organom ścigania" - wezwały władze.

Mecze reprezentacji Polski już nie na PGE Narodowym? Rozmowy z PZPN

Operator PGE Stadionu Narodowego odpowiedział na informacje, że Polski Związek Piłki Nożnej zakończył z nim współpracę i zmienił miejsce rozgrywania meczów reprezentacji narodowej w piłce nożnej. "Rozmowy z PZPN nie zostały oficjalnie zakończone" - przekazano. We wpisie opublikowanym na stronie internetowej spółki PL.2012, która zarządza stadionem, podkreślono, że o rzekomym jednostronnym zakończeniu rozmów trwających od końca października zeszłego roku spółka dowiedziała się z przekazów medialnych.

REKLAMA

Pożyczki dla 150 tys. studentów umorzone. Kolejny ruch Bidena przed końcem kadencji

Prezydent Joe Biden ogłosił decyzję o anulowaniu pożyczek studenckich dla ponad 150 tysięcy osób. Łączna liczba osób, które skorzystały z umorzenia pożyczek podczas jego kadencji, przekroczyła 5 milionów. Według amerykańskiego prezydenta, jego administracja "umorzyła więcej długów z tytułu pożyczek studenckich niż jakakolwiek inna w historii Stanów Zjednoczonych. W komunikacie Białego Domu podano, że wśród 150 tysięcy nowych beneficjentów znajduje się ponad 80 tysięcy osób, które zostały oszukane lub padły ofiarą defraudacji w swoich uczelniach, ponad 60 tysięcy pożyczkobiorców z całkowitą i trwałą niepełnosprawnością oraz ponad 6 tysięcy pracowników służb publicznych. Administracja Bidena skupiła się na rewizji oraz rozszerzeniu istniejących programów umorzenia pożyczek studenckich, które były dostępne przed objęciem przez niego urzędu.


Źródła: PAP/Polskie Radio/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej