Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?

- Cierpienie, z którym nie radzimy sobie sami, na które nie mają dobrej odpowiedzi nasi bliscy, przyjaciele czy rodzina, gdy tego wsparcia jest za mało, sytuacja, gdy cierpimy nadmiernie, to na pewno jest moment, by sięgnąć po poradę psychologa czy konsultację psychoterapeuty - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Kondratowicz, psychoterapeutka.

2025-01-15, 20:30

Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?
Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzają konsultacje psychologiczne . Foto: shutterstock.com / Lopolo

Psychiatra, psycholog i psychoterapeuta to trzy różne zawody związane z pomocą w zakresie zdrowia psychicznego, ale różnią się zarówno w obszarze kompetencji, jak i metodach pracy. Kiedy zwrócić się do psychiatry, kiedy do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?

Danuta Kondratowicz wyjaśniała, że psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne i specjalizację z psychiatrii. Psychiatrzy mogą diagnozować choroby i zaburzenia psychiczne, mają uprawnienia do wypisywania recept na leki, mogą stosować farmakoterapię według własnego rozpoznania. Psychoterapeuta i psycholog uprawiają samodzielne dyscypliny kliniczne, nie są jednak lekarzami i nie mogą wypisywać leków.

Posłuchaj

Danuta Kondratowicz o pomocy psychologicznej i psychiatrycznej (Samo zdrowie) 24:40
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczyła, psycholog to osoba, która ukończyła studia z psychologii i może udzielić poradnictwa lub doradztwa psychologicznego. Natomiast by udzielać pomocy w procesie psychoterapeutycznym niezależnie od tego czy jest się psychologiem, czy lekarzem psychiatrą, konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień w tym ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych, które trwają minimum cztery lata.

- Jeśli w ogóle w umyśle człowieka pojawia się myśl o potrzebie psychoterapii, to jest właściwy moment by zgłosić się na konsultacje wstępne i o to zapytać, czy problemy czy cierpienie, którego doświadczam, to jest coś, w czym psychoterapia może mi pomóc (…). Jeśli powstaje takie pytanie, to znaczy, że może jest taka potrzeba - zaznaczyła Kondratowicz.

REKLAMA

Ekspertka zwracała uwagę, że w niektórych przypadkach, m.in. ciężkiej depresji, korzystne jest połączenie wsparcia psychiatry i terapii farmakologicznej z psychoterapią.

 Czytaj także: 

***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: Danuta Kondratowicz, psychoterapeutka
Data emisji: 15.01.2025
Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej