Donald Tusk w Strasburgu: jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona
2025-01-22, 12:00
- Żeby uniknąć tragicznej powtórki z historii, musimy być wszyscy silni, uzbrojeni i zdeterminowani - powiedział na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Donald Tusk, apelując o zwiększenie wydatków krajów UE na obronność do 5 proc. PKB. - Trzeba radykalnie zwiększyć wydatki na obronność. Jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona. To nie jest nasz wybór - przekonywał.
- Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy - powiedział premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. - Ta parafraza słów polskiego hymnu chyba dobrze oddaje nastrój odczuwalny w każdym zakątku naszego globu, nastrój niepewności, czasami dezorientacji - mówił szef polskiego rządu.
Przypomniał, że mottem polskiej prezydencji jest "bezpieczeństwo, Europo". Nawiązał do wyzwań stojących przed Unią Europejską w kontekście wojny w Ukrainie, a także "gwałtownego, czasami niekontrolowanego przez zwykłych ludzi" postępu cywilizacyjnego, który może powodować, że "niektórzy z obywateli Europy czują, że stracili grunt pod nogami". - Mówimy o kryzysie emocji pozytywnych i kryzysie ducha, ale, obiektywnie rzecz biorąc, Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów - ocenił Donald Tusk. Zaapelował też do Europejczyków, by ci "podnieśli wysoko swoje głowy". - Europa była, jest, i będzie wielka - stwierdził.
"Polityczna dezorientacja w krajach Europy". Tusk apeluje, by "otworzyć oczy"
Polityk przyznał też podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że zmiana w Stanach Zjednoczonych "spowodowała polityczną dezorientację" w wielu krajach Europy. - Padły pewne słowa, deklaracje, które uzasadniają to poczucie dezorientacji czy niepewności u niektórych polityków. Ale w żaden sposób nie usprawiedliwiają czy nie uzasadniają tego upadku ducha europejskiego - mówił szef polskiego rządu.
- To, co dzieje się wokół nas, to, co dzieje się w wymiarze geopolitycznym, stawia przed Europą zupełnie nowe wyzwania. Ale Europa jest po to, by takim wyzwaniom stawiać czoła - podkreślał Tusk. - Słyszymy przywódców innych państw, którzy z dumą i satysfakcją mówią o dokonaniach swoich państw, wielkiej przeszłości i wielkiej przyszłości, Europa ma prawo mówić tak samo dosadnie, tak samo głośno, z takim samym przekonaniem, o swojej wielkości, przeszłości, teraźniejszości i o swojej wierze w wielką przyszłość naszego kontynentu i naszej unii. Musimy tylko szeroko otworzyć oczy i nie obrażać się na zmianę rzeczywistości - zaapelował Donald Tusk.
REKLAMA
Tusk: Unia Europejska może być najcenniejszym sojusznikiem
Zdaniem Donalda Tuska, "skończył się czas komfortu". - Jeśli dzisiaj prezydent Stanów Zjednoczonych mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę, przez sojuszników amerykańskich, za własne bezpieczeństwo, traktujmy to jako pozytywne wyzwanie. Tylko sojusznik może życzyć swojemu sojusznikowi, by był silniejszy. Nie traktujcie tego jako wypowiedzi przeciwnika Europy - zaapelował.
- W kwestii sojuszniczej współpracy na rzecz bezpieczeństwa świata Zachodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, całego NATO, nadal musimy starać się mówić wspólnym językiem i podejmować działania. Dzisiaj to Europa musi podjąć takie działania - podkreślił Donald Tusk.
- Jestem przekonany, że Unia Europejska, państwa narodowe, będą najcenniejszym sojusznikiem z punktu widzenia Waszyngtonu, jeśli weźmiemy kwestie bezpieczeństwa we własne ręce, staniemy na swoich nogach, otworzymy głowy i oczy, i zobaczymy, gdzie jest zagrożenie, wróg, zaniechania, źródła naszej - jak niektórzy mówią - słabości - apelował.
Siedem elementów bezpieczeństwa Europy
Szef polskiego rządu stwierdził, że "priorytet bezpieczeństwa europejskiego" składa się z siedmiu elementów, w tym - bezpieczeństwa zewnętrznego. - To jest taki czas, kiedy na bezpieczeństwie Europa nie może oszczędzać. Mówię to jako premier kraju, który wydaje już prawie 5 proc. PKB na bezpieczeństwo, i to całej Europy - bo to Polska ma długą granicę z Rosją, Białorusią i - przyjazną, ale wojenną - granicę z Ukrainą. Apeluję do wszystkich, by odrzucić rutynowe myślenie. Jeśli Europa ma przetrwać, musi być uzbrojona. To nie jest nasz wybór - przekonywał.
REKLAMA
Posłuchaj
- Żeby uniknąć tragicznej powtórki z historii, musimy być wszyscy silni, uzbrojeni i zdeterminowani - stwierdził i zaapelował, by nie lekceważyć wezwania Donalda Trumpa do wydawania 5 proc. PKB na obronność. - Dzisiaj trzeba radykalnie zwiększyć wydatki na obronność, ale przecież nie na zawsze. Ale jeśli kiedyś powinniśmy zacząć wydawać więcej pieniędzy, jako państwa narodowe i Unia Europejska jako całość, to właśnie dzisiaj - apelował Donald Tusk.
Czytaj także:
- Przemysł zbrojeniowy się rozpędza. Rekordowe wydatki to rekordowe przychody
- Straż Bałtycka. Tusk: potrzeba stałej kontroli bezpieczeństwa
- Grenlandia odpowiada Trumpowi. "Musimy sami kształtować przyszłość"
Źródła: PolskieRadio24.pl/Polskie Radio/PAP/X/mbl/kor
REKLAMA