Rosną polskie wydatki na obronność. Prowadzimy w krajach NATO

Zdaniem Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI w ubiegłym roku globalne wydatki na zbrojenia wzrosły o 3,7 proc. To największy wzrost od lat 60., kiedy instytut zaczął publikować raporty. Skokowo wzrastają polskie wydatki na zbrojenia.

2024-03-11, 10:45

Rosną polskie wydatki na obronność. Prowadzimy w krajach NATO
Czołgi typu: Leopard 2 PL i Abrams będące na wyposażeniu polskiego wojska. . Foto: MON/twitter

W krajach NATO wydatki na zbrojenia wzrastały już od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. W odpowiedzi członkowie NATO postanowili, że do 2024 roku będą przeznaczać na obronę dwa procent swojego PKB. Wiele państw jest już blisko zrealizowania tych zapowiedzi.

Polskie wydatki na obronność

Polska jest jednym z krajów NATO, które wydają najwięcej na obronność w relacji do swojego PKB. Według koncepcji ze szczytu NATO w Walii sprzed 10 lat, państwa sojuszu powinny wydawać 2 proc. swojego PKB na cele obronne.

W 2023 roku polski rząd wydał na armię 3,9 proc. PKB. To najwyższy wskaźnik w zestawieniu. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone z wydatkami na poziomie 3,5 proc. PKB, a trzecia Grecja z 3 proc.

Z szacunków NATO wynika, że nominalnie najwięcej na obronność wydają Stany Zjednoczone (743,3 mld dolarów), a Polska plasuje się na szóstym miejscu z wydatkami wynoszącymi 24,8 mld dolarów. Pod względem wydatków na jednego mieszkańca najwyższe koszty ponoszą Amerykanie.

REKLAMA

Wydatki na obronność w krajach NATO. Źródło: PAP Wydatki na obronność w krajach NATO. Źródło: PAP

Polska współpracuje z różnymi dostawcami broni na świecie, w tym z krajami NATO i spoza sojuszu. Polska nabywa różne rodzaje uzbrojenia od Stanów Zjednoczonych, w tym m.in. systemy obrony przeciwrakietowej, amunicję, sprzęt komunikacyjny i technologię wojskową. Współpracujemy również z Niemcami w zakresie obronności. Obejmuje to wymianę technologii, szkolenia i zakup sprzętu.

Polska nabywa też od Francji różne rodzaje uzbrojenia, w tym broń strzelecką, pojazdy opancerzone i sprzęt komunikacyjny. Od Izraela Polska zakupiła m.in. drony, systemy obrony przeciwrakietowej i technologię wojskową.

Umowa z Koreą Południową

Polska podpisała kontrakt na zakup uzbrojenia z Korei Południowej, w ramach którego nabyliśmy różne rodzaje sprzętu dla Wojska Polskiego. Umowa obejmuje zakup czołgów K2, które są nowoczesnymi pojazdami bojowymi. Ich wartość wynosi 3,37 miliarda dolarów.

Polska nabyła również haubice K9 Thunder, które stanowią artylerię samobieżną. Wartość tego pakietu wynosi 2,4 miliarda dolarów. Kontrakt obejmuje także zakup samolotów FA-50, które są lekkimi myśliwcami wielozadaniowymi. Ich rola obejmuje wsparcie działań powietrznych i naziemnych. Wartość tego elementu kontraktu nie jest podana w moich źródłach, ale stanowi on istotny element modernizacji polskiego lotnictwa.

REKLAMA

Samobieżna haubica K9 Thunder. Źródło: PAP Samobieżna haubica K9 Thunder. Źródło: PAP

Polskie zdolności produkcyjne

Polska posiada zdolności produkcyjne w dziedzinie obronności i produkuje własną broń.
Fabryka Broni "Łucznik" to jedna z najważniejszych polskich firm produkujących broń strzelecką. Produkują m.in. pistolety, karabiny, broń maszynową i amunicję.

W hucie Stalowa Wola produkowany jest ciężki sprzęt wojskowy, taki jak czołgi, haubice, wyrzutnie rakietowe i inne pojazdy opancerzone.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy produkują różnego rodzaju sprzęt lotniczy, w tym śmigłowce, samoloty i części do nich.

Polska Grupa Zbrojeniowa. Źródło: PAP Polska Grupa Zbrojeniowa. Źródło: PAP

Wojskowe Zakłady Elektroniczne specjalizują się w produkcji elektroniki wojskowej, takiej jak systemy łączności, radary i inne urządzenia.

REKLAMA

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to holding, który obejmuje wiele firm z branży obronności. PGZ jest zaangażowany w produkcję różnych rodzajów uzbrojenia, od broni strzeleckiej po systemy obrony przeciwrakietowej.

Czytaj także:

PR24/IAR/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej