Zła dieta przyczyną ślepoty. Rodzice karmili chłopca nuggetsami i kiełbasą
Ośmioletni uczeń podstawówki w Malezji trwale stracił wzrok za sprawą nawyków żywieniowych. W wyniku złej diety chłopiec niemal całkowicie odciął swój organizm od witaminy kluczowej dla zdrowia zmysłu wzroku.
2025-01-22, 14:33
Dziecko straciło wzrok w czasie lekcji. Powodem była dieta
Uczeń drugiej klasy malezyjskiej szkoły podstawowej w Kuala Lumpur przestał widzieć w czasie jednej z lekcji. Przerażony chłopiec zaalarmował nauczyciela, niezwłocznie wezwano pogotowie. Po przewiezieniu do szpitala okazało się, że ośmiolatek cierpiał na poważny niedobór składników odżywczych pozwalających utrzymać nerwy wzrokowe w należytym stanie.
Lekarze stwierdzili u niego poważny deficyt witaminy A - substancji będącej kluczowym składnikiem rodopsyny, czyli wrażliwego na światło białka pomagającego w wytwarzaniu pigmentów w siatkówce, które z kolei pozwalają widzieć przy słabym świetle. Chłopiec prawdopodobnie cierpiał wskutek tego na zanik nerwu wzrokowego, do którego doszło w wyniku długotrwałych deficytów substancji odżywczych - ocenia "The Sun".
Dramat ośmiolatka z Malezji. Brak witaminy A powodem ślepoty
W ocenie lekarzy główną przyczyną problemów ośmiolatka była niewłaściwa dieta. Dziecko od niemowlęctwa jadło wyłącznie nuggetsy z kurczaka, ciastka i kiełbasę, gdy tymczasem produkty bogate w witaminę A to przede wszystkim: szpinak, marchew, mango, papaja, morele, ryby, jaja i słodkie ziemniaki.
Informacje o nieszczęściu ośmiolatka szybko obiegły malezyjski internet. "Jako matka... nie zawsze możemy gotować, bo jesteśmy zajęte... współczuję rodzicom tej studentki... nie jest dla nich łatwo to zaakceptować" - napisała w mediach społecznościowych dr Erna Nadia, popularna w mediach społecznościowych lekarka z Malezji, cytowana przez "Daily Mail".
REKLAMA
Zaapelowała też do rodziców, by ci zwracali uwagę na objawy deficytu witaminy A: suchość oczu, cienie lub szare plamy na białkach oczu, trudności z widzeniem w nocy lub w ciemności, a także niezdolność do wytwarzania łez.
Niebezpieczny brak witamin. Ilu dzieci dotyka problem?
Eksperci szacują, że jedno na 100 amerykańskich dzieci cierpi na niedobór witaminy A, podczas gdy aż 70 procent dzieci poniżej 11 roku życia może mieć niedobór witaminy D. Długotrwały niedobór tych substancji odżywczych może powodować szkorbut, który skutkuje m.in. wypadaniem zębów - alarmują lekarze.
Czytaj także:
- Witamina D - dieta nie wystarczy, niezbędna jest suplementacja
- Poznaj 4 jesienne dolegliwości oznaczające niedobór witamin i dowiedz się, jak je uzupełnić
- Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?
Źródła: TheSun.co.uk/DailyMail.co.uk/mbl/kor
REKLAMA