Nie tylko gęsta mgła. Alerty przed marznącymi opadami i gołoledzią
Mgła, marznące opady i lekki mróz sprawiają, że warunki na wielu drogach w Polsce są utrudnione. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi wydano wiele alertów meteorologicznych. Uważać trzeba także na wiatr, wiejący w porywach do 60 km/h.
2025-01-23, 10:16
Od deszczu po śnieg. Gdy dodamy spadek temperatur, na drogach może być niebezpiecznie
Czwartek w całym kraju będzie pochmurny, wystąpią też różne opady - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opady będą postępujące od zachodu i przygotować trzeba się na każdy ich rodzaj - możliwe są opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Początkowo na zachodzie, a wieczorem także na południu prognozowane są opady marznące, powodujące gołoledź. Przed południem pojawią się miejscami silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 100 m, lokalnie osadzająca szadź.
Synoptyk IMGW Michał Kowalczuk wyjaśnia, że najniebezpieczniejsze zjawiska pogodowe mogą występować na północy Polski.
Posłuchaj
Uwaga na marznące opady deszczu. Alerty dla tych województw
Ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek dla trzech województw. Prognozowane są w województwie lubuskim, na północy woj. dolnośląskiego i na południu zachodniopomorskiego. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 10 do godz. 15 na terenie województwa zachodniopomorskiego i do 13 na pozostałych terenach objętych ostrzeżeniami.
Na trasy w regionie województwa zachodniopomorskiego wyjechał zimowy sprzęt. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to obecnie 36 solarek.
REKLAMA
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie przed mgłą. Obejmuje dużą część kraju
Ostrzeżenia I stopnia przed gęstą mgłą obowiązują w północnej części województwa mazowieckiego, południowo-wschodniej części kujawsko-pomorskiego, wschodniej części śląskiego, południowo-zachodniej części świętokrzyskiego, północnej części małopolskiego, a także w powiecie nowotarskim i w powiatach konińskim, kolskim i tureckim w Wielkopolsce.
Cieplej na Dolnym Śląsku, reszta kraju tylko lekko powyżej zera
Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C, 2 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach górskich do 6 st. C, 7 st. C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na północy i zachodzie w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w Sudetach porywy do 90 km/h, w Tatrach do 60 km/h.
REKLAMA
Zachmurzenie wzrośnie w nocy z czwartku na piątek. Będzie duże z możliwymi krótkotrwałymi przejaśnieniami. Prognozowane są przemieszczające się z zachodu na wschód opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu; na terenach podgórskich i w górach opady śniegu. Miejscami na południowym wschodzie wystąpią marznące opady, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do 2 st. C, chłodniej będzie lokalnie na południu około -4 st. C, a cieplej w rejonie Półwyspu Helskiego 3 st. C. W nocy Wiatr wiał będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach porywy do 70 km/h.
Synoptyk Michał Kowalczuk informuje, że w kolejnych dniach pogoda się poprawi i będzie cieplej.
Posłuchaj
Po weekendzie wyższe temperatury w całej Polsce. Termometry będą pokazywały w dzień do 10 stopni Celsjusza.
- Gęsta mgła spowije Polskę. IMGW wydał nowe ostrzeżenia
- Nadchodzą długie i dotkliwe susze. Podsumowano 40 lat obserwacji
- W Europę uderzy wichura znad Atlantyku. Podmuchy osiągną 200 km/h
Źródła: Polskie Radio/PAP/IMGW/Windy/pg/kor
REKLAMA